Kojekuda

Zavičajna zbirka Sremski Karlovci pripada Muzeju Grada Novog Sada i nalazi se u palati Ilion, nekadašnjoj rezidenciji baronske porodice Rajačić. Muzej poseduje arheološku, istorijsku, etnološku i umetničku zbirku.

Muzejsku postavku čini još nekoliko celina: izložba o Branku Radičeviću, seljačka kuhinja s kraja 19. i početka 20. veka, slike Milića od Mačve, akvareli Svetomira Lazića i svečana trpezarija porodice Rajačić. Ova trpezarija je kompletno sačuvana, i izuzetna je ambijentalna celina. Napravljena je po porudžbini, verovatno u Beču, početkom treće decenije 20. veka.

Palata Ilion pripadala je baronskoj porodici Rajačić. Prvobitna kuća, koja se nalazila na mestu današnje, napravljena je u prvoj polovini 19. veka. Današnji izgled Ilion je dobio 1920. godine. Tada je zgrada nadograđena, a uređena je i bašta. U kući svog sinovca često je boravio mitropolit, a kasnije i patrijarh, Josif Rajačić. Njegovo svetovno ime bilo je Ilija, što je jedna od pretpostavki za ime palate - ILION.

Posle Drugog svetskog rata, godine 1947, u jedan deo palate Ilion useljen je Gradski muzej Sremskih Karlovaca koji se od 1963. godine nalazi u sasatavu Muzeja grada Novog Sada, a sada nosi naziv Zavičajna zbirka Sremski Karlovci.

Elizabeta Arsenović  i Mirjana Nikić su ovu priču zabeležile u šetnji muzejskim sobama sa arheologom i muzejskim savetnikom Divnom Gačić.

Којекуда Којекуда

Autor:
Аутори: Елизабета Арсеновић и Мирјана Никић

Емисија Радио Београда 1 која ће вас, баш како јој и назив говори, водити од Келебије до Медвеђе, од Бајине Баште до Неготина - у сеоца и градове, у прошлост и будућност, у стварно и могуће. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво