Doživeti stotu

Milka Cvetković iz sela Gornji Stupanj korača ka 103. godini. Najstarija je stanovnica u aleksandrovačkoj Župi i u ovom delu Srbije. Blistavog uma i vitalne fizičke snage, ova vedra starica će nam otkriti tajnu svoje dugovečnosti.

Baka Milka će govoriti i o teškim, i o radosnim  danima koje je nanizala na đerdan svojih godina, uz podršku sina Milovana i snahe Ljubinke sa kojima živi u porodičnoj kući. Izrodila je dva sina i ima tri unuka i sedmoro praunučadi. Vatreni je navijač Novaka Đokovića i veruje da će Nole ponovo biti prvak sveta.

Minute za zdravlje posvetićemo demenciji i Alchajmerovoj bolesti kao medicinskom i socijalnom problemu. Prof. dr Aleksandra Milićević Kalašić iz Gradskog zavoda za gerontologiju i palijativno zbrinjavanje u Beogradu će ukazati na značaj ranog prepoznavanja oboljenja, ali i na teškoće s kojima se suočavaju oboleli i njihovi najbliži.

Predstavićemo i Stefana Stankovića  iz  Zaječara, studenta  četvrte godine Medicinskog fakulteta u Beogradu. Od nedavno je uključen  u rad Studentske sekcije Gerontološkog društva Srbije. Veoma je posvećen radu sa starijom populacijom i veruje da su međugeneracijska solidarnost i razumevanje temelj  humanog društva.

Rubriku za kulturu izdvojili smo za najnoviji roman Vesne  Goldsvorti "Gospodin Ka", a u istorijskoj  radio-čitanci ćemo  se vratiti u vreme kada je Jovan Preteča propovedao hrišćansku veru i krstio Isusa Hrista  na Jordanu.

Urednik i voditelj Marina Stojadinović.

Muzički urednik Dragan Dimić.

Radio Beograd Jedan, 9:05.

Slika sa naslovne strane: baka Milka sa sinom Milovanom, unukom Anđelkom i snahom Ljubinkom










Доживети стоту

Autor:
Марина Стојадиновић

Емисија "Доживети стоту" Првог програма Радио Београда већ двадесет две године доноси интервјуе и репортаже посвећене старијој популацији. У разговорима с истакнутим стручњацима из области социјалне политике, економије, медицине, културног, јавног и спортског живота, емисија се бави свим аспектима живота трећег доба. Осврће се на проблеме о којима се мало говори, даје психолошку подршку, корисне информације о томе где и када се може добити помоћ, али и указује на прикривено и отворено занемаривање старијих људи. Садржи и редовну здравствену рубрику која има информативни, едукативни и саветодавни карактер у вези са неком болешћу, стањем, поремећајем или сезонском епидемијом. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво