Moja knjiga

Marko Aleksić, arheolog koji se bavi istorijskim temama, govori o jednom od najznačajnijih romana srpske književnosti, o romanu "Na Drini ćuprija" Ive Andrića.

"Na Drini ćurija" Ive Andrića jeste roman–hronika, knjiga koja govori o periodu od gotovo četiri veka, od polovine 16. veka pa sve do početka Prvog svetskog rata 1914. godine. Glavni lik ovog dela jeste – most. Nastao 1571. godine kao zadužbina Mehmed–paše Sokolovića, jednog od najznačajnijih velikih vezira Osmanskog carstva, koji je ovom građevinom hteo da se oduži zavičaju iz kog je potekao, višegradski most postaje stvarno i simboličko središte života toga kraja, tačka u kojoj se sreću i ukrštaju bezbrojne ljudske sudbine. Andrić koristi određene istorijske činjenice, ali svoju priču o mostu on umetnički obogaćuje i preobražava u delo izuzetne imaginativne snage i ubedljivosti. Knjiga "Na Drini ćuprija" upoznaje nas sa nizom autentičnih i plastično ocrtanih književnih likova, čije su životne priče neraskidivo vezane za most kraj kojeg žive. Roman u sebe uključuje i legende i mitove koje se od najranijeg doba vezuju za most, kao i primere dodira, prožimanja pa i razmimoilaženja različitih civilizacija, kultura i veroispovesti, koje su sve postojale oko ove građevine.

U emisiji će biti reči o pojedinim likovima i scenama iz romana "Na Drini ćuprija", o Andrićevom shvatanju i doživljaju istorije, o susretu Istoka i Zapada u njegovom delu, kao i o nekim drugim temama.

Marko Aleksić je magistar nauka i međunarodno priznat stručnjak za srednjovekovno oružje. Autor je monografije "Srednjovekovni mačevi u Jugoistočnoj Evropi" i knjiga "Marko Kraljević" i "Srpski viteški kod".

Autor i voditelj emisije: Vojislav Karanović

Моја књига

Autor:
Војислав Карановић

Емисија о књигама и читању, о књижевности, уметности и стваралаштву. Гости су људи различитих интересовања, различитих занимања и професија. Сваки саговорник издваја књигу коју воли, ону која му је посебно значајна и за коју може да каже: ово је моја књига. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво