Antologija srpske muzike

Predstavićemo Sonatu za violinu i klavir Rastislava Kambaskovića

Rastislav Kambasković, rođen u Prokuplju 1939. godine, završio je teoriju muzike, a potom i studije kompozicije u klasi Vasilija Mokranjca na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu.

Nakon specijalizacija u studiju Zapadnonemačkog radija u Kelnu 1968. godine i RAI-ja u Rimu 1973, stiče i zvanje magistra u klasi Predraga Miloševića na Fakultetu muzičke umetnosti u Beogradu. Šezdesetih i sedamdesetih godina prošlog veka, Kambasković je radio u Radio Beogradu, najpre kao urednik za studijska snimanja kamerne i vokalno-simfonijske muzike, a potom i kao rukovodilac Simfonijskog orkestra Radio-televizije Beograd. Krajem osamdesetih godina prošlog veka, Kambasković postaje predavač na Katedri za teorijske predmete Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu, gde ostaje do odlaska u penziju. Dela ovog autora su više puta osvajala priznanja Udruženja kompozitora Srbije, a 1974. godine dobio je i nagradu Beogradskih muzičkih svečanosti za kompoziciju Ofrande.

Rastislav Kambasković zauzima istaknuto mesto u istoriji novije srpske muzike. U njegovom opusu koji broji više od dvadeset ostvarenja solističke, kamerne, vokalne, simfonijske i vokalno-instrumentalne muzike, susreću se dve dominantne stilske linije srpske muzike XX veka: „S jedne strane, neoklasicizam, oličen u očuvanju određenih oblikotvornih principa nasleđenih od tradicije, a s druge strane, ekspresionizam, kojem duguje svoj emotivni naboj", rekao je Vlastimir Peričić.

Autor emisije Jelena Damjanović
Urednica Ivana Neimarević



Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије