četvrtak, 24. maj 2012. | Izaberite pismo: Ћирилица



 

Naslovna > Radio > Radio Beograd 3 > Muzej zvuka – čembalo sa crevnim žicama

sreda, 08. feb 2012, 22:30

Muzej zvuka – čembalo sa crevnim žicama

Treći program

U emisiji MUZEJ ZVUKA ove srede predstavljamo jedan od najneobičnijih baroknih instrumenata – čembalo sa crevnim žicama, odnosno hibrid laute i čembala.

Iako je ovaj instrument bio popularan tokom 17. i 18. veka - čak je bio i jedan od omiljenih instrumenata Johana Sebastijana Baha - do danas nije sačuvan nijedan originalni primerak. Štaviše, nije sačuvana nijedna slika ili grafika iz baroknog perioda koja bi potvrdila kako je tačno izgledao, iako postoji dosta opisa i zapisa o ovom instrumentu sa kraja 17. i prve polovine 18. veka. Ono što se pouzdano zna jeste da je instrument imao dvoredne klavijature, poput čembala, a da su žice od creva i oblik rezonantne kutije preuzeti od laute. Tako je nastao instrument dubokog, bogatog i rezonantnog tona, na kojem je mogao da se izvodi obiman repertoar komponovan za čembalo.

Muzej zvuka - cembalo sa crevnim zicama.jpg
Čembalo sa žicama od creva

Johan Sebastijan Bah je, pred kraj života, imao čak dva ovakva instrumenta. On je komponovao originalna dela i pisao aranžmane drugih kompozicija za čembalo sa crevnim žicama. U emisiji MUZEJ ZVUKA slušaćete neke od njih u interpretaciji Elizaber Far, koja nastupa na instrumentu koji je za nju izgradio Kit Hil.

 

1
komentari broj komentara 0 | cwpošalji komentar
1
1