Како слушати музику

СИМФОНИЈЕ ПЕТРА ЧАЈКОВСКОГ

У јунском циклусу емисија Како слушати музику посвећеном симфонијама Петра Чајковског, данас стижемо до његовог првог великог, значајног дела у овом жанру - Четврте симфоније. Уредница и водитељка је Горица Пилиповић.

„То је сећање на оно време кад је, после душевне болести која је дуго сазревала, после низа неподношљивих мука, туга и очајања, који су ме готово довели до лудила и смрти - одједном блеснула зора препорода и среће", писао је Чајковски. Значај Четврте симфоније није само у томе што је она искрена ауторова исповест, већ зато што је тај лични аутобиографски смисао уздигнут на ниво општег филозофског става. Према речима самог Чајковског, који признаје да и ова симфонија има ванмузички програм општег типа, њен основни значењски мотив је судбина, фатум. Трагична антитеза човек - судбина, коју је Чајковски овде реализовао, своди се, у суштини, на проблем узајамног односа између личности и средине која је окружује.

 

Како слушати музику

Autor:
Зорица Премате, Горица Пилиповић и Бојана Жижић

Шта чујемо? Шта слушамо? Како слушамо? Шта уочавамо, а шта пропуштамо? На које елементе се ослонити? На ова и низ других питања покушава да одговори емисија Како слушати музику. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво