У средишту пажње

Шта обухвата програм превенције дијабетеса? Како на време открити болест и спречити компликације? Који су фактори ризика и симптоми повишеног шећера?

Више од 700.000 људи у Србији болује од дијабетеса од којих само 465.000 или 8,1 одсто одраслог становништва- зна за то. Анализе показују да чак 245.000 људи нема постављену дијагнозу болести и не лечи се. Дијабетес је пети водећи узрок умирања у нашој земљи.

Због великог броја оболелих од дијабетеса, али и оних који имају предиспозицију да добију ову болест, Министарство здравља покреће акцију скрининга на дијабетес у домовима здравља. Превентивни прегледи за грађане почеће до краја године у неким домовима здравља, а план је да се у току следеће године акција прошири на све установе примарне здравствене заштите у Србији.

Скрининг ће се радити на дијабетес типа два који се може открити случајно због природе болести. То је битно јер шећерна болест дуго не даје симптоме. Зато је зову тихим убицом. Особа обично сазна да пати од дијабетеса тек онда када је добила компликације обољења- упозоравају стручњаци.

Због свега тога јасно је да дијабетес треба на време уочити и адекватно лечити. Велики део препорука лекара односи се на животни стил-правилну исхрану, физичку активност, контролу стреса и познавање историје оболевања у породици. О свему томе говоре гошће емисије У средишту пажње: проф. др Весна Димитријевић Срећковић из Клинике за ендокринологију, дијабетес и болести метаболизма Клиничког центра Србије и клинички асистент , др медицинских наука Јелица Бјекић Мацут, начелник одељења ендокринологије КБЦ "Бежанијска коса".

Бројеви телефона за укључења слушалаца су: (011) 322 50 99 и (011) 322 52 99.

Уредник и водитељ је Оливера Симић Милошевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво