У средишту пажње

Један од првих симптома распада Југославије био је сукоб око језика 1967. године. Како је језик постао фактор раздора? Да ли је социјалистичка Југославија могла да нађе решење за међунационалне тензије или је заједничка држава од почетка била пројекат без реалних основа?

Прва заједничка држава Јужних Словена, Краљевина Срба, Хрвата и Словенаца основана је на данашњи дан , 1.12.1918., пре 99 година. Договори о заједничком језику почели су још у 19 веку, а Бечким књижевним договором 1850. постигнут је споразум о заједничком књижевном језику Срба и Хрвата. Више од сто година касније, 1967. дуго потискивани сукоб око језика ескалирао је објављивањем „Декларације о називу и положају хрватскох књижевног језика", документа иза кога је стало 18 релевантних установа културе из Хрватске. Српски писци одговорили су „Предлогом за размишљање", који је , међутим, одбачен на Скупштини Удружења књижевника Србије. Какав је даљи след догађаја и шта је све произашло из тог сукоба?

 

Гости емисије су историчар др Слободан Селинић, аутор управо објављене књиге „Србија и језички сукоб у Југославији 1967.", др Миле Бјелајац, директор Института за новију историју Србије, и социолог проф. др Ивана Спасић са Филозофског факултета.

Уредник и водитељ је Ивана Прибићевић.

У средишту пажње У средишту пажње

Autor:
Редакција магазинског програма

Свакога радног дана емисија "У средишту пажње" доноси интервју са нашим најбољим аналитичарима и коментаторима, политичарима и експертима, друштвеним иноваторима и другим познатим личностима, или личностима које ће убрзо постати познате. [ детаљније ]

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво