Музика вива

Директан пренос из Студија 6 – Бранко Џиновић

У емисији МУЗИКА ВИВА из Студија 6 Радио Београда директно преносимо концерт Бранка Џиновића. Наш реномирани хармоникаш изводи дела Софије Губајдулине, Јуке Тјенсуа, Џона Кејџа, Џона Зорна и Салватореа Шарина. Као гост на концерту наступиће виолончелиста Марко Милетић

Бранко Џиновић рођен је 1981. године у Шапцу, а студирао је у класи професора Радомира Томића у Крагујевцу. Мастер студије завршио је на Универзитету Антон Брукнер у Линцу, а 2017. године је докторирао на Универзитету у Торонту, у класи професора Џозефа Мацерола и тако постао први хармоникаш из Србије који је завршио докторске извођачке студије хармонике. Научни део рада подразумевао је истраживање начина на који су дијалози између Софије Губајдулине, једне од најзначајнијих савремених композиторки, и познатих извођача на хармоници информисали креацију и интерпретацију њених дела.

Џиновић је сарађивао са бројним еминентним педагозима као што су Теодоро Анцелоти, Борис Ленко, Фридрих Липс и други. Поред бројних премијерних извођења дела младих канадских аутора, сарађивао је са композиторима као што су Пер Нергор, Салваторе Шарино, Филип Леру и Ана Соколовић. Наступао је са значајним именима импровизоване музике као што су Миа Забелка, Јоханес Фриш, Саинко Намчилак и Тишон Сори, али и угледним канадским ансамблима: The Array Ensemble, New Music Concerts, The National Ballet of Canada, као и Интернационалним ансамблом за савремену музику из Њујорка (ICE).

Бранко Џиновић се остварио и као аутор примењене музике за кратке филмове Тата моргана Синише Видовића и Татин понос Динка Драгановића. Тренутно живи и ради у Торонту, где има статус признатог уметника. Музички критичари наводе да његово извођење карактерише рафинирано владање инструментом, одлична техника и изузетни слух за звучни колорит композиција.

Марко Милетић је основне и мастер студије виолончела завршио у класи професора Имреа Калмана на Академији уметности у Новом Саду, где тренутно предаје у звању доцента. Током 2011. године усавршавао се на Колумбус универзитету у Сједињеним Америчким Државама. Наступао је са значајним домаћим ансамблима: Гудачи Светог Ђорђа, Војвођански симфонијски оркестар, Суботички камерни оркестар и Камерата академика, чији је уметнички директор. Као солиста и камерни музичар, Милетић је наступао у Немачкој, Аустрији, Француској, Мађарској, Белгији, Кини и Сједињеним Америчким Државама.

Уредница емисије Ксенија Стевановић



Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво