Савремена српска музика

In memoriam – Југослав Бошњак

Вечерашњу емисију посветили смо стваралаштву нашег композитора и колеге који је преминуо у среду, 5. децембра ове године.

Рођен 1954. године, Бошњак је композицију дипломирао и магистрирао на Факултету музичке уметности у Београду, у класи Рајка Максимовића. Током завршне године студија, освојио је награду Удружења композитора Србије за Гудачки квартет, а 1982. и Октобарску награду града Београда за дело Алеф. Награду Василије Мокрањац добио је 1986. године за фантазију Тибетанска књига, а ово дело је исте године освојило признање Удружења композитора Србије. Највећи део каријере, Југослав Бошњак је провео у Радио-телевизији Србије, где је радио као музички продуцент Симфонијског оркестра и уредник у Музичкој продукцији.

Композиторски опус Југослава Бошњака углавном је посвећен делима за оркестар - то се посебно односи на његову прву стваралачку фазу, током осамдесетих година када настају фантазија Тибетанска књига, балети Озирис и Изида и Краљева јесен, симфонијска поема Алеф, кореографска поема Мали принц, као и дела Химера и Увертира 1453. У наредној декади, Бошњак се окреће камернијем звуку, али тада настају и два велика хорска дела: Откривење Светог Јована и ораторијум Свето Јеванђеље по Марку. Између 1990. и 2000. Бошњак компонује и концертантна дела, међу којима је и Концерт за клавир и гудачки оркестар којим је отворен Бемус 1999. године, док се међу његовим најновијим радовима издваја ораторијум Књига о Јову, који је премијерно изведен 2006, и композиција Велики прасак, представљена 2017. године.

Уредница емисије: Ивана Неимаревић



Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи