Токови поезије

Данијел Чавић: песме

У емисији ТОКОВИ ПОЕЗИЈЕ од понедељка до петка можете слушати стихове победника конкурса 12/19 који организује издавачка кућа Трећи Трг из Београда. У првој емисији овог циклуса представићемо поезију Данијела Чавића, у избору Срђана Гагића.

Од 2016. године, у склопу Београдског фестивала поезије и књиге „Тргни се! Поезија!", Издавачка кућа Трећи Трг покренула је нову песничку библиотеку под називом 12/19. Замишљена као конкурсна едиција, у карактеристичној опреми и специфичног и препознатљивог визуелног идентитета, библиотека окупља ауторе и ауторке млађе и средње генерације, уважавајући поетичку хетерогеност песничке сцене. Од ове године библиотека 12/19 отворена је и за ауторе који пишу поезију на свим језицима са којих није потребан превод на српски језик, а у сусрет 12. Београдском фестивалу поезије и књиге, представљена је поезија овогодишњих победника конкурса, чије ће збирке бити промовисане у октобру на Београдском сајму књига.

Данијел Чавић је рођен 1988. године у Суботици. Дипломирао је графички дизајн, али се стваралаштвом бави у домену визуелних уметности и књижевности. Аутор је књига Стаклени рајеви / Будилник на гробљу (2012) и Пут сунца (2017). Рукопис његове треће књиге Електрично распеће награђен је на трећем наградном конкурсу Београдског фестивала поезије и књиге. Члан је креативног тима РТС-а, где се бави арт дирекцијом, писањем и концепт дизајном. Живи и ствара у Београду.

По речима Срђана Гагића, свет Чавићеве поезије је свет у фрагментима, неиздиференциран и магловит. У њему песнички субјекат покушава да разуме своје место, пре свега кроз настојање да освести процес и циљ стварања, износећи сопствена поетичка начела и постављајући нове задатке превасходно пред језик поезије. Ова збирка је уједно и потрага за језиком који би у најразличитијим песничким формама којима аутор прибегава, могао да комуницира уважавајући особености читаоца миленијумске генерације. Чавићева метафорика почива на дубоком разумевању савремености, спајајући је у широком луку са најдубљим наслагама цивилизација. У основи таквог песничког подухвата јесте жеља да кроз сам поетски чин дође до значајних увида о времену, са једнаком свешћу о одговорности да се о том времену пева и о потреби да се човек утемељи у новој духовности.

Стихове чита Александар Божовић.
Уредница Тања Мијовић.

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво