Велика оперска тура 2017/18 – Кавали: Хипермнестра

Са фестивала у Глајндборну слушаћемо оперу „Хипермнестра” Франческа Кавалија у режији Грејема Вика, а под диригентском палицом Вилијама Кристија.

Емике Борат пева улогу Хипермнестре, Рафаел Пе је Линкеј. Бенџамин Хјулет је Арбанте, а Ренато Долчини краљ Данај. Ана Кинташ пева улогу Елизе, а Марк Вајлд пева Берениче. Родриго Фереира је Делмиро, Ентони Грегори је Вафрино, Дејвид Веб је Арсаче, а Алесандро Фишер је Алиндо. Свира Оркестар доба просвећености.

Сиже:

Краљ Арга Данај обавезује својих педесет ћерки да се удају за педесет синова његовог брата Египта. Уплашен због пророчанства да ће изгубити краљевство и живот због једног од ћеркиних вереника, Данај наређује ћеркама да убију своје мужеве током прве брачне ноћи. Ипак, најстарија ћерка, Хипермнестра, заљубљује се у свог вереника Линкеја и открива му очев план, убеђујући га да побегне. Због тога, Данај смешта Хипермнестру у затвор. Док Линкејеве трупе крећу ка Аргу како би ослободиле Хипермнестру, Данајев генерал Арбанте покушава да заведе девојку говорећи јој да њен вољени заправо само жели да убије њеног оца. Она не наседа на лажи и остаје верна свом мужу. Краљ Данај, уплашен за свој живот, тражи од Ардантеа да понуди Линкеју краљевство.

Линкеј стиже до зидина града када га Арбанте убеђује да се Хипермнестра преудала за принца Коринта. Заслепљен љубомором, Линкеј одлучује да уништи Арг и убије Хипермнестру, али када његов генерал Делмиро стигне до ње, уместо да је убије - пушта је на слободу. Верујући да је мртва, Линкеј изјављује љубав Химперместриној дружбеници Елизи, а она му открива да су приче о неверству биле лажне. У очајању, Хиперместра се баца са врха куле, али је велики паун, симбол Јуноне богиње верности спашава. Хипермнестра и Линкеј су поново уједињени.



О Фестивалу:

Фестивал у Глајндборну, везан је за приватно истоимено имање, које је од тридестих година прошлог века било у поседу Џона Кристија. Овај велики љубитељ опере и његова супруга, сопран Одри Мајлдмеј су најпре у својој кући, а потом и импровизованој позорници у башти почели да организују извођења оперских представа, која су временом прерасла у једну од најзначајнијих фестивалских манифестација у Енглској. Данас, продукције из Глајндборна у којима наступају најбољи певачи и водећи оперски редитељи, путују широм света, презентују се у другим оперским кућама и приказују у биоскопима од Њујорка до Токија.

Програм Фестивала представља баланс између добро познатог репертоара са мање познатим делима, подједнако старо и ново, укључујући британске премијере и нове поруџбине. Фестивал данас има два стална оркестра - Лондонски филхармонијски оркестар и Оркестар Доба просвећености.

*     *     *

Музичка редакција Трећег програма Радио Београда свим слушаоцим и љубитељима опере нуди сасвим нову сезону директних преноса оперских представа.

Од 12. септембра до 29. јуна реализоваћемо 22 директна преноса из 11 европских оперских кућа у Милану, Паризу, Бечу, Москви, Лондону, Мадриду, Торину, Барселони, Минхену, Франкфурту и Напуљу - са позорница на којима је стварана историја опере.

Међу њима ће се наћи нова дела, оперски раритети, заборављена ремек дела и највољеније опере свих времена из пера Кавалија, Глука, Римског-Корсакова, Рубинштајна, Вердија, Гуноа, Фон Ајнема, Шарина и других.

Сезону почињемо 12. септембра преносом из миланске Скале, где ће у опери Тамерлан Георга Фридриха Хендла насловну улогу тумачити Бежун Мехта уз Пласида Доминга у улози његовог супарника Бајазита. У свету барокне опере бићемо и у Кавалијевој Хипермнестри са фестивала Глајнборн (23. септембар), као и у Хендловом Ариодантеу чију ћемо премијеру преносити из Бечке опере, 24. фебруара. У обе опере извођењима ће руководити један од највећих експерата за барокну оперу, диригент Вилијам Кристи. Посебан куриозитет ће бити извођење опере Олимпијада Леонарда Леа из Театра Сан Карло у Напуљу (4. новембар) - места где је и премијерно изведена 1737. године.

Руски оперски репертоар ове сезоне ће бити заступљен делима Сњегурочка Николаја Римског-Корсакова коју ћете слушати уживо из Бољшој театра у Москви (30. септембар), затим Коцкар Сергеја Прокофјева из Бечке државне опере (7. октобар) и мало познато остварење под називом Демон Антона Рубинштајна, које ће бити изведено 26. априла 2018. године у Театру Лисеу у Барселони.

Поред овог оперског раритета, слушаоцима ћемо понудити и ретко извођене опере Бенџамина Бритна (Глоријана) и аустријског композитора XX века, Готфрида фон Ајнема (Дантонова смрт) које ће бити изведене у Театру Реал у Мадриду (14. април 2018. године), односно Бечкој државној опери (24. март 2018. године). Као Елизабету I у Глоријани слушаћемо Ану Катарину Антоначи, док ће ансамблом у Фон Ајнемовом делу дириговати Сузана Мелки. Међу остварењима које ће слушаоци Трећег програма Радио Београда први пут моћи да прате у директним оперским преносима, биће и Чаробни стрелац Карла Марије Вебера (16. јун 2018. године) из Бечке државне опере; оперу Бенвенуто Челини Хектора Берлиоза моћи ћете да пратите 2. јуна 2018. године из опере Бастиља у Паризу под управом шефа диригента Париске националне опере Филипа Жордана, а Ломбардијце Ђузепа Вердија 17. априла 2018. године из Театра Ређо у Торину.

Нећемо занемарити ни популарна оперска дела попут Бизеове Кармен (17. фебруар 2018. године из Беча), Вердијевих опера Аида (22. март 2018. године из Мадрида) и Отело (21. октобар, Ковент Гарден у Лондону), у којој ће насловну улогу певати Јонас Кауфман, затим Белинијевог Пирата из миланске Скале (29. јун 2018. године) и Чилеине Адријане Лекуврер, у којој ће насловну улогу певати Ана Нетребко.

У току сезоне, имаћемо и два специјална догађаја - први је извођење последње опере Шарла Гуноа, Заморин данак, коју ћемо преностити 28. јануара 2018. године из Принц Реген театра у Минхену, када ће бити обележено 200 година од рођења композитора. Други је светска премијера нове опере једног од најцењенијих савремених композитора, Салватореа Шарина - Видим те, осећам те, губим се, која ће бити постављена 14. новембра у миланској Скали. Ово је прави куриозитет, будући да се савремене опере ретко нуде у директним радијским или телевизијским преносима.

Нашу „велику туру" обогатиће и два концерта из Немачке - 17. децембра, у празничну атмосферу увешће нас хор Le Concert d'Astrée и Симфонијски оркестар Франкфуртског радија под управом Емануел Аим, који ће извести Хендлов Dixit Dominus и Бахов Магнификат. Велика вокално-инструментална дела слушаћете и 26. јануара 2018. године из Херкулове дворане у Минхену, где ће бити изведен циклус Песма о земљи Густава Малера са Магдаленом Коженом и Стјуартом Скелтоном, уз Симфонијски оркестар Баварског радија под управом Сајмона Ретла.

Детаљне информације о свим преносима биће благовремено објављиване на сајту Радио-телевизије Србије и на Фејсбук страници Трећег програма „Велика оперска тура" 2017-2018.


Уредницe преноса: Ивана Неимаревић и Сања Куњадић

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи