Ekspedicija ,,Komsomolec“ – radijacija ,,na mahove“ ruske podmornice potopljene pre tri decenije

Posle požara na ruskoj istraživačkoj nuklearnoj podmornici stižu vesti o još jednom udesu, ali pre 30 godina. Norveški istraživački brod Agencije za radijaciju i nuklearnu bezbednost stigao je do olupine ruske nuklearne podmornice potonule u Barencovom moru 1989. godine. Zajednički norveško-ruski tim će pokušati da utvrdi stanje nuklearnog reaktora, jer su norveški istraživači otkrili povećan nivo radioaktivnosti u zoni oko olupine i moraju da otkriju da li podmornica ispušta radioaktivne materije.

Nuklearna podmornica ,,Komsomolec" potonula je pre 30 godina u Barencovom moru severno od Norveške.

To je bila borbena podmornica, tada prvoklasna, a potonula je usled požara koji je izbio u mašinskoj sali na prvom operativnom zadatku.

U njoj još postoji čitav atomski reaktor i dve nuklearne bojeve glave.

Norveška je otkrila povećanu koncentraciju radioaktivnog cezijuma-137 oko olupine, ali je navedeno da se ti nivoi jedva registruju i da ne predstavljaju opasnost za norveško kopno.

,,Merenja pokazuju da radijacija izbija na mahove. Dobijemo dva pozitivna testa, pa jedan negativan, i tako u krug. Mislim da je to zbog okeanskih struja koje prelaze preko ventilacionih otvora. Sad ćemo kamerama pratiti taj radioaktivni oblak u vodi, pa ćemo smisliti šta ćemo dalje", rekla je Hilde Elise Helda, šef ekspedicije Norveškog pomorskog instituta.

,,Komsomolec" leži na dubini od čak 1.700 metara, što je sve do sada pristup činilo nemogućim. Sada, na osnovu ovih snimaka sa malih podmornica na daljinsko upravljanje, zajednički norveško-ruski tim će probati da uđe u podmornicu, ispita stanje reaktora i atomskih bojevih glava, i smisli kako da se to izvadi sa morskog dna.

Inače, po izbijanju požara podmornica je uspela da izroni, na površini je bila pet sati pre nego što je potonula.

Od 64 člana posade, svega četvorica su poginula usled dima i vatre, ali je još 38 mornara umrlo u ledenim vodama pre nego što su došli spasioci.

Sam udes se dugo vodio kao državna tajna.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
19° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом