Mineralna voda koja je izvajala aranđelovački krajolik

Na nepunih 80 kilometara od Beograda, u Aranđelovcu, nalaze se biseri Šumadije, Risovačka pećina, za koju se smatra da je jedna od pet pećina na Balkanu u kojoj je živeo pračovek neadertalac i Park Bukovičke banje, remek delo koje su zajedno izvajali priroda i čovek.

Deluju impresivno i kada na njih gledate sa Bukulje, sa 696 metara nadmorske visine. Pogled sa planinske osmatračnice, koji posetiocu pruža jednstven doživljaj krajolika u srcu Šumadije, upotpunjuje prijatno aprilsko sunce.

U prizoru planinskih bukvi koje proleće boji najlepšom nijansom zelene opčinjava panormaski pogled sa slikom ušuškane Risovačke pećine koju je izvajala mineralna voda, i Parka Bukovačke banje u kojoj su njena izvorišta.

U Risovačkoj pećini, u kojoj je temperatura između devet i 14 stepeni Celzijusa, nalazi se i veštačko jezerce u kome se mešaju kišnica i otopljen sneg sa vodom koja izvire na dubinama od 600 do 800 metara.

U tunelu dužine 135 metara voda je izvajala pećinske ukrase u Snežnoj i Vesninoj sobi.

Risovača je otkrivena slučajno 1953. godine, kada je i zaštićena kao arheološko nalazište.

Među naučnicima je poznata kao podzemni muzej paleolita, a zbog svojih katrakteristika proglašena je za spomenik prirode prve kategorije i kulturno dobro od izuzetnog značaja.

U njoj je nađeno 8.500 fosilnih ostataka u proseku starih oko 40.000 godina, od kojih su 5.000 fosilini ostaci medveda.

Nedaleko od Risovačke pećine koja je od ukupno 1.500 pećina u Srbiji najbolje istažena kao arheološko-paleontološko-speleološka stanica, ulazi se u Park Bukovičke banje u kome je Specijalna bolnica za rehabilitaciju i Paviljon „Knjaz Miloš“ gde se nalazi i najstariji izvor.

Park je i mini-botanička bašta i najveća izložba skulptura na otvorenom u svetu. Legenda kaže da je zemljište na kome je Park Bukovička banja, koje je bilo u privatnom vlasništvu, otkupio knez Miloš Obrenović posle 1848. godine za dva srebrna pištolja.

Direktor Specijalne bolnice Slobodna Prodanović ispričao je da je minerlna voda lekovita, da je dobra i za piće i za kupanje, a da je prva analiza vode urađena 1836. godine po naredni kneza Miloša.

Lekovita je za reumatske bolesti, ali i oboljenja želuca i mokraćnog sistema, a prvi pisani podaci o njenoj lekovitosti datiraju još iz 1811. godine.

Paviljon „Knjaz Miloš“, u kome je davne 1908. bila prva fabrika za flaširanje mineralne vode obnovljen je 2015. godine, a prošle godine dobio je prestižnu nagradu EU za očuvanje kulturnog nasleđa, pa je povodom toga priređena i izložba nalepnica mineralne vode „Knjaz Miloš“ od 1960. do 2016. godine.

Za Aranđelovac poznat po mineralnoj vodi hidrogeolog Dušan Andrejev kaže da je komplikovane i kompleksne geološke strukture: „Veliki je izazov raditi u Aranđelovcu kao hidrolog. Nagrada za trud i rad je lepa i popularna voda poznata i kod nas i u svetu“.

Da bi se vratila svojim počecima i svom izvoru, kompanija „Knjaz Miloš“ pokrenula je novu kampanju „Ponos je u našoj prirodi“ kojom odaje priznjanje i poštovanje prirodi iz koje „Knjaz Miloš“ godinama uzima darove koje potom prenosi generacijama i generacijama.

Pi-ar menadžerka kompanije Milana Petrović rekla je da se „Knjaz Miloš“ vratio svojim počecima i svom izvoru, jer je i on iz prirode, granitnih stena Bukulje iz čijih dubina crpi i svoju prepoznatljivu gaziranost, autenično osvežavajuću moć i svoje blagodati.

„Ovaj kutak planete u kojem mi živimo, njegova priroda i osobenosti snažno i značjano doprinose i našem karakteru i duhu, što nas ispunjava osećanjem ponosa“, kaže Petrovićeva.

„Knjaz Miloš“, naglasila je Petrovićeva, postajući svojevrstan simbol porodične tradicije zapravo svojim trajanjem i kavlitetom prenosi i priču o pravim, porodičnim vrednostima.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи