Stari zanat – nove cipelice

Moderne tehnologije uz bakine savete dobitna su kombinacija za pokretanje posla. Tako su sestre Alberta i Roberta oživele jedan stari zanat.

Baš kao i njihova baka pre jednog veka, i Alberta je zajedno sa sestrom Robertom sreću pronašla u krojačkom zanatu. Danas izrađuju dečje cipelice slične onima koje su se nosile i pre stotinu godina. 

„Mi smo nasledili tu ljubav za ručnim radom od bake, svi znamo da šijemo, da pletemo, da heklamo, da tkamo, to su pomešani ručni radovi“, kaže Alberta Mrvoš.

Ručna radinost oduvek im je išla od ruke, a najteži korak bila je odluka da pokrenu posao.

„Mi smo ove cipelice pokušali da radimo pre osam do deset godina, međutim, tada nije bilo mnogo interesovanja na tržištu, pa smo prošle godine odlučili da ponovo izađemo sa cipelicama i da vidimo da li će biti nekog interesovanja. I moram da vam kažem da je interesovanje zaista, zaista veliko“, dodaje je Alberta.

Svaki deo cipelica prave isključivo ručno. Alberta objašnjava da nisu ni mogle da pretpostave koliko je komplikovano šiti za najmlađe.

„Teško je da se napravi ovako mala aplikacija i vrlo je važno da se tačno napravi pozicija gde šta ide da se ne napravi greška, a onda kada se napravi ovaj deo ovde, važno je da se koža ne isteže. Što se tiče rada sa kožom, to je bilo malo specifično zato što je koža materijal koji ne dozvoljava mnogo grešaka, zato što i kada imate parče kože, vi možete da ga prošijete jedanput, ne možete da dozvolite sebi da grešite“, ispričala je Alberta.

Retko kada greše, jer prate bakine savete, koje unapređuju zahvaljujući internetu.

„Tražim neke ideje na internetu, pa nađem nešto što se meni dopada, a onda to što se meni dopada gledam kako da prilagodim materijalu koji trenutno imam i boji koju imam“, objasnila je Alberta.

Stari zanat šivenja kožnih cipelica svakodnevno oživljavaju, a za njihov rad najzainteresovanije su mlade mame.

„Važno je i sačuvati ga i oživeti ga, teško je, vrlo je teško, ali ja mislim da ljudi koji se bave starim zanatima i ručnim radom to prvenstveno rade iz ljubavi“, iskrena je Alberta.

A sestre Mrvoš ljubav održava na tržištu na kome je malo zanatlija sličnih njima. Za sada ih najviše inspirišu deca, a kada usavrše male komade, upustiće se i u velike poduhvate.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 22. мај 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом