Aja Sofija u fokusu političke debate

Jedan od najstarijih hrišćanskih hramova, crkva-muzej Aja Sofija u Istanbulu dospela je u centar političke debate zbog ideje predsednika Turske da je pretvori u džamiju. Tome su se usprotivile Rusija i Grčka.

Istanbul se već priprema za obeležeavanje stogodišnjice Republike Turske, 2023, koju je formirao Kemal Ataturk. Ponosni su na demokratsku zrelost koja se potvrđuje na svakim novim izborima, ali i kulturno-istorijskim nasleđem.

Vizantijsku čine Crkva Sveta Sofija, koju je u šestom veku izgradio car Justinijan, i Cisterna Bazilika sa mermernim stubovima, za skladištenje vode iz istog perioda; otomansko – Sultan Ahmetova ili Plava džamija, i Top kapi saraj, sultanska palata, koju je 1459. godine podigao Mehmed Drugi, osvajač Konstantinopolja.

Tu je i spomenik Milion, iz četvrtog veka, polazna tačka velikog rimskog puta Via Ignjatija. Upravo to nasleđe preporučuje Tursku za buduće članstvo u Evropskoj uniji, kao što je to svojevremeno važilo za Grčku.

Zato je izjava predsednika Turske Redžepa Tajipa Erdogana da postoji mogućnost da Crkvu Svete Sofije u Istanbulu, koja je trenutno muzej, pretvori u džamiju iznenadila.

Od Crnog utorka, kada je 29. maja 1453. godine Konstantinopolj, prestonica Istočnog rimskog carstva, pao pod vlast Otomanske imperije, sve velelepne vizantijske crkve pretvorene su u džamije, poput Svete Sofije, danas Aja Sofije.

Tu je zasedao Sveti sinod, a za vreme Otomanskog carstva freske su omalterisane i unutrašnjost je rekonstruisana za verske potrebe muslimana.

U vreme politike sekularizacije Turske, koju je vodio predsednik Kemal Ataturk, Aja Sofija je 1935. godine pretvorena u muzej. Ulaz se naplaćuje. Pre deset godina počelo je skidanje maltera ispod kojeg su u svojoj raskoši izranjale freske.

Aja Sofija se nalazi na spisku svetske kulturne baštine Uneska i malo je verovatno da se njena namena može izmeniti. Da je reč samo o predizbornoj kampanji pokazuje i najava predsednika Erdogana da će o budućnosti Aja Sofije razgovarati posle lokalnih izbora, u nedelju 31. marta.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 25. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом