Vatra uništila poslednju egipatsku koloniju

Najnovija arheološka iskopavanjima u Izraelu i na području od Gaze do Galileje pokazala su da je poslednja značajna kolonija Egipatskog carstva kojom su vladali faraoni – Kanan – oslobođena pobunom u kojoj su spaljeni neki od najvažnijih egipatskih utvrđenja u tom regionu Bliskog istoka.

Izraelski arheolozi pomno istražuju ostatke kananskih naseobina tokom trovekovne vladavine Egipta koja se može pratiti preko artefakata iz tog perioda.

Tako su pronađeni sarkofazi načinjeni prema egipatskim uzorima, kao i skulpture sfinga, skarabeja, božanstava i portreti lokalnih upravitelja, prenosi stručni internacionalni dvomesečnik Arheologija.

Iskopavanja kod Jafe otkrila su gradsku kapiju uz koju su se nalazile prostorije egipatskog vojnog garnizona i gde su nađene veće količine glinenih tablica sa klinastim pismom iz kojih se moglo saznati o funkcionisanju naselja. To je bio period najveće vojne moći Egipta koji je u to vreme priključio i Nubiju svojoj teritoriji.

Vladajući zemljom Kanan, prema rečima arheologa Izraela Finkelštajna sa Univerziteta u Tel Avivu, Egipat je dobio začajnu startešku poziciju, jer je mogao da kontroliše kretanje Hetita i trgovačke puteve od centralne Azije prema Mediteranu. 

Kananiti su postali egipatska kolonija 1458. pre nove ere kada je došlo do odlučujuće bitke kod Megida (danas severni Izrael) u kojoj je poražen savez deržava koje su formirali u odbrani od Egipćana.

Pobeda Egipćana koje je predvodio faraon Tutmos Treći zabaležena je na mnogim reljefima širom Egipta.

Novi gospodari kananske zemlje su odamah počeli da osiguravaju osvojene teritorije gradnjom tvrđava čiji ostaci se sada postepeno otkopavaju, pre svega utvrđenje gde je kasnije podignut grad Jafa na morskoj obali. 

Kananiti su pripadali semitskim plemenima koja su posle oslobađanja od egipatske vlasti osnovali više gradova u području savremenog Izraela, Libana, zapadne Sirije i počeli su da se nazivaju Feničanima.

Oni su osnovali Kartaginu u devetom veku pre nove ere koja je postala trgovačka velesila Mediterana. 

Dugotrajna suša u području Kanana izazvala je nezadovoljstvo stanovnika koji su počeli da pale pojedine gradove i tokom najnovijih iskopavanja u okolini Jafe arheolozi su utvrdili da je i ovaj najveći od svih kananskih gradova bio spaljen oko 1125 godine pre nove ere i to je označilo zvanični kraj egipatske kolonijalne vlasti nad Kananom.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи