Slonovača zaplenjena u Kambodži od mamuta izumrlog pre više hiljada godina

Krivolov na slonove i nelegalno tržište slonovače teško više milijardi funti odgovorni su za smrt više od 30.000 slonova godišnje. Napori da se suzbije takva trgovina dobili su neočekivan zaokret kada se na tržištu slonovače u Kambodži pojavio nakit napravljen od kljova vunenog mamuta.

Naučnici iz edinburškog zoo-vrta došli su do iznenađujućeg otkrića korsteći DNK analizu u borbi porotiv krivolova i nelegalne trgovine slonovačom.

Rezultati analiza uzoraka zaplenjenog nakita od slonovače pokazali su da oni potiču od vunenog mamuta koji je izumro pre više hiljada godina.

Dr Aleks Bol, koji je vođa projekta „Divlji geni“, kaže da je sve u timu iznenadilo što je nakit od kljove mamuta na tržištu naročito što je pronađen u tropskoj zemlji kao što je Kambodža.

„Teško je reći kakav bi uticaj na postojeću populaciju slonova ovaj pronalazak mogao da ima. Planiramo da nastavimo istraživanje kao bismo utvrdili mesto porekla tih mamuta", dodao je Bol.

Uzorci DNK sa slonovače mogu da utvrde najčešća mesta za krivolov. Istraživački tim je pronašao dosta uzoraka afričkih i azijskih slonova – vrsta koje su zbrisane sa lica zemlje lovom ili gubitkom staništa.

Nelegalna trgovina slonovačom teška više milijardi funti odgovorna je za smrt više od 30.000 slonova godišnje. DNK nalize koje su obavljene na uzorcima omogućile su hapšenje visokorangiranih kriminalaca umešanih u krivolov i trgovinu slonovačom.

Bol napominje da iako je ilegalna trgovina slonovačom u Kambodži u porastu, nema dokaza da se populacija slonova u toj zemlji smanjuje.

„Glavni zadatak je da se utvrdi poreklo slonovače kako bi se razbile ustaljene rute za transport“, dodaje Bol.

Prema novima propisima, samo mala količina slonovače može se nalaziti u antikvitetima i muzičkim instrumentima koji se prodaju.

S druge strane, Evropska unija je već neko vreme meta kritika zbog uzdržavanja da uvedu nove mere koje bi ograničile trgovinu slonovačom među zemljama članicama.

Istraživanja su pokazala da je većina slonovače koja se prodaje na tržištu EU potiče od slonova ubijenih pošto je globalna zabrana lova stupila na snagu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 11. мај 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом