Zahi Havas za RTS: Osećam se kao „kralj piramida“

Pronašli smo u najnovijim istraživanjima u Aleksandriji neke figure koje jako podsećaju na poznati lik Kleopatre sa novčića i verujem da bismo tamo mogli da otkrijemo njenu i grobnicu rimskog vojskovođe Marka Antonija, rekao je najpoznatiji egiptolog na svetu Zahi Havas u zemunskom pozorištu „Madlenijanum“. U ekskluzivnoj izjavi za RTS, čuveni arheolog priznaje da se oseća kao „kralj piramida“.

Ovaj retko nadareni arheolog, bivši generalni sekretar Visokog saveta za starine Egipta i prvi ministar za starine Egipta održao je sinoć predavanje u beogradskom pozorištu „Madlenijanum“ o uzbudljivim arheološkim avanturama s tajnama drevne egipatske civilizacije čijem otkrivanju je posvetio život.

„Egipat je sigurna zemlja u kojoj je tek 30 odsto starina do sada otkriveno. Niko nije siguran šta se krije ispod peska u Egiptu. Svakog momenta su različita arheološka čuda moguća. Pridružite nam se“, istakao je Havas.

Slavni arheolog ističe da je u arheologiji najvažnije da se otkrije istina, a ne da se veruje u različita atraktivna nagađanja.

„Zajedno sa svojim timom detaljno sam skenirao Tutankamonovu mumiju i otkrićima razbio do tada uvreženo mišljenje da je ubijen. Istina je da je Tutankamon imao deformitet stopala i da je sedeći lovio zveri. Imao je malariju i preminuo je u 19. godini u nesreći koja ga je zadesila u lovu. Definitivno nije ubijen“, objasnio je Havas.

Potvrdio je da sada pravi DNK stablo Tutankamona.

„Od svake mumije koje smo iskopali u blizini mesta gde je živeo, uzimamo DNK materijal i proveravamo ko su mu otac i majka. Verujem da smo blizu rešenja“, naveo je Havas i dodao da uvek ide 150 ili 200 metara ispod zemlje jer veruje da se grobovi i mumije nalaze upravo tu.

„Imam nameru da skeniram unutrašnje prostorije najveće piramide jer postoje tajni prilaze unutra nje. Takođe postoje tajni prolazi i ispod piramida. Otkrili smo da je Sfinga napravljena od jednog čvrstog kamena i da ispod nje nema ništa. Nikakve pogrebne prostorije se ne nalaze ispod Sfinge“, rekao je Havas.

Prema njegovim rečima, na izgradnji piramida radili su plaćeni radnici.

„Nasuprot pretpostavkama da su piramide gradili robovi u teškim uslovima, otkrili smo da su ta arhitektonska čuda gradili plaćeni radnici. Oni su uglavnom spavali na otvorenom u razdvojenim četvrtima... Posebno su interesantni crteži tih radnika na različitoj grnčariji na kojima su naga ženska tela. Ti radnici su bili odvojeni od svojih kuća i žena po šest meseci i mislili su na seks“, rekao je Havas.

U predavanju rekao i da su brojne zvezde šou-biznisa i svetski zvaničnici bili njegovi gosti.

„Šakira, Bijonse, Vil Smit, Barak Obama, Ledi Di... svi oni su bili fascinirani artefaktima koje su videli u Egiptu. Džordž Lukas, koji je stvorio serijal filmova o Indijani Džonsu, pitao me je zašto je kopija mog šešira prodavanija u svetu od kopije šešira koji nosi Harison Ford oživljavajući Indijanu Džonsa na velikom platnu. Rekao sam mu da je to logično, jer moj šešir na glavi nosi pravi arheolog, a Harison Ford je samo glumac“, istakao je Havas.

Poznati egiptolog održaće i danas predavanje u pozorištu „Madlenijanum“.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво