Srpske vojvode i francuski generali na poštanskim markama

Od danas je u opticaju filatelističko izdanje povodom stogodišnjice oslobođenja u Prvom svetskom ratu. Reč je o šest prigodnih maraka nominalne vrednosti 23 dinara, koje se nalaze u karnetu i štampane su u tiražu od 15.000 primeraka.

Filatelističko izdanje „Oslobođenje Srbije u Velikom ratu od strane zajedničke francusko-srpske vojske“, kako se navodi u saopštenju Pošta Srbije, prate i dva koverta prvog dana.

Na markama su ovekovečene slavne srpske vojvode Stepa Stepanović, Živojin Mišić i Petar Bojović, kao i francuski generali Franše d'Epere, Ogist Šarl Tranije i Pol Prosper Anri.

Oslobodilački pohod srpske i francuske vojske, nakon herojskog proboja Solunskog fronta 15. septembra 1918. godine okončan je oslobođenjem Srbije i kapitulacijom bugarske, odnosno austrougarske vojske, a danas se smatra jednim od temeljnih elemenata na kojima se zasniva tradicionalno prijateljstvo između Srbije i Francuske.

Umetnička obrada filatelističkog izdanja delo je Nadežde Skočajić, akademskog grafičara iz „Srbijamarke“, uz stručnu saradnju potpukovnika Dalibora Dende, naučnog saradnika iz Instituta za strategijska istraživanja Univerziteta odbrane u Beogradu, Uprave za tradiciju, standard i veterane Ministarstva odbrane i Vojnog muzeja u Beogradu.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 04. мај 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом