Bi-Bi-Si: Naučnici učinili jačim enzim koji se hrani plastikom

Naučnici su otkrili način da ojačaju prirodne enzime koji uništavaju PET ambalažu, što je najčešći vid plastike kojom se zagađuje okolina.

Za razgrađivanje PET ambalaže, od koje se često prave plastične boce, potrebne su stotine godina.

Modifikovani enzim, poznat kao petoza, međutim, može da razgradi PET ambalažu za samo nekoliko dana. Ovo otkriće bi moglo da označi revoluciju u reciklaži plastike, ističe Bi-Bi-Si.

Britanski potrošači godišnje upotrebe 13 milijardi plastičnih boca, od kojih se više od tri milijarde ne recikliraju. Enzim petaza je otkriven u Japanu i proizvodi ga baketerija Idonela sakaiensis, koja „jede“ PET ambalažu kao svoj glavni izvor energije.

„PET u većim količinama postoji tek više od 50 godina, što nije veliki vremenski period za jednu bakteriju da evoluira kako bi mogla da jede nešto što je stvorio čovek“, izjavio je profesor Džon Mekgin, uključen u istraživanje.

Mekgin je ukazao na to da poliesteri, grupa plastike kojoj pripada PET (polietilen tereftalat), postoje u prirodi, i da ih biljke koriste za zaštitu svojih listova.

„Bakterije su evoluirale milionima godina da bi mogle da ih jedu“, dodao je Mekgin.

Prelazak bakterija na PET ambalažu je, ipak, „prilično neočekivan“ i međunarodni tim naučnika u Oksfordu je odlučio da otkrije kako se razvila petaza.

Istraživači su koristili trodimenzinalni model visoke definicije i koristili snažne iks-zrake da bi ustanovili strukturu petaze, i ustanovili da, samo malom izmenom, mogu da poboljšaju učinak tog enzima. To znači da petaza nije još do kraja razvijena i da postoji potencijal za jačanje njenih svojstava.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи