Trinaestogodišnjak otkrio blago Haralda Plavozubog

Arheolog amater otkrio je značajno blago, koje je najverovatnije pripadalo danskom kralju Haraldu Plavozubom Gormsonu, tokom čije vladavine je Danska primila hrišćanstvo.

Rene Šon i njegov učenik Luka Malašnitšenko bili su u potrazi za arheološkim predmetima koristeći detektore metala na ostrvu Rugen na severu Nemačke, kada su naišli na predmet za koji su isprva mislili da je bezvredno parče aluminijuma.

Ipak, nakon pažljivije inspekcije shvatili su da se radi o srebrnjaku. O veoma starom srebrnjaku.

Odmah nakon otkrića u januaru, obavestili su regionalnu arheološku službu, koja je poslala tim ljudi da istraže područje od 400 metara kvadratnih.

Pronađena je riznica za koju se veruje da je pripadala danskom kralju Haraldu Gormsonu, poznatijem kao Haraldu Plavozubom, koji je vladao od 958. do 986. godine.

Otkrivene su ogrlice, perle, broševi, „Torov čekić“, prstenje i oko 600 novčića, uključujući oko 100 iz Plavozubovog vremena, koji je tada vladao nad današnjom Danskom, severnom Nemačkom, južnom Švedskom i delovima Norveške.

„Ovo je najveće otkriće Plavozubovih novčića u ovom delu baltičkog regiona i veoma je značajno“, rekao je glavni arheolog, Mihael Širen za agenciju DPA.

Najstariji pronađeni novčić je damaskijski dirham iz 714. godine, ali i peni iz 983. godine.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом