Urošu nije problem da slika po vodi!

Kad nešto slikate po vodi ne očekujete da to traje duže od nekoliko sekundi, i to ako je voda baš mirna. Beogradski umetnik Uroš Šanjević dokazuje suprotno i razvio je tehniku slikanja po vodi.

Urošu za sliku nije potrebno platno. Sve što poželi može da naslika na vodi. I to specifičnom tehnikom, koju je naučio pre pet godina.

„Ebru je monotipna tehnika, što znači da je svaki rad original. U nekom smislu je i grafika, tako da je u tome specifičnost. Nema ponavljanja, ali je ipak grafika“, objašnjava tehniku kojom slika umetnik Uroš Šanjević.

Za ebru tehniku nije potrebno mnogo materijala, ali su potrebne detaljne pripreme.

„Inače, u vodi je kartaginijan ili guma arabika koja zgušnjava i stabilizuje vodu. U boji, tj. prirodnim pigmentima koji se više puta filtriraju i dovode do neke mikrogranulacije, u njoj se nalazi kravlja žuč. I to joj olakšava da pluta na površini vode“, otkriva Uroš tajnu slikanja na vodi.

Uroš koristi i poseban papir, koji mora sadržati više pamuka i duža vlakna da se ne bi raspao u vodi.

„Prenosi se slika na papir, tako što se spušta papir na površinu vode i ti mikronski nanosi prelaze direktno na papir. U smislu slikanja slika se u površinama a ne u linijama. Tako da je interesantno da se sve suprotno radi od onoga što biste očekivali. Više je nivo opuštanja nego kontrole“, ukazuje ovaj slikar.

Papir u vodi stoji najviše pet sekundi. To je dovoljno da se boje preslikaju na hartiju.

„Kroz to sam naučio da što je čovek manje u kontroli, da to više postigne sa ovom tehnikom tako da otprilike učiš da pustiš, ne učiš da slikaš nego učiš da puštaš, a slikanje je neki lični proces. Tako da negde i medijumski pristup, što smo manje svesni to su bolji rezultati“, navodi Uroš.

Slikanje na vodi i pogled na Bosfor 

Nije tačno utvrđeno gde je nastala ova tehnika - da li u Japanu, Siriji ili Turskoj. Uroš ju je, kaže, slučajno otkrio na Jutjubu i odmah rešio da je usavrši.

„Recimo u tih nedelju dana sam ja odlučio da odem u Tursku. Nekako se sve poklopilo, jeftine su bile karte i aranžmani. Žena koja radi u fabrici za boje i slikarske materijale, iz Beograda, ona mi je napravila kontakt sa ebru majstorom ispod Aja Sofije negde i treći sprat, gledamo na Bosfor i učimo to tri dana od ujutru do uveče“, seća se kako je naučio ovu tehniku.

Strast mu je otkrivanje zaboravljenih umetničkih tehnika, a voda i papir su samo neki od njih.

„Negde sam se zaljubio u Holandiji dok sam studirao, u staklo. Tako da sam radio vruće staklo, obrada stakla, duvano staklo, iz toga sam završio i master u Koreji posle toga. A samo staklo dok je vruće slično se ponaša kao ebru“, navodi Šanjević.

Gde god je bio, ponešto od umetnosti doneo je u Srbiju, a šta je on najznačnije naučio?

„Pa. to da mogu da se menjam stalno i da je to u stvari i poenta mog rada, nekako kroz faze se ne plašim da se promenim totalno i neprepoznatljivo u odnosu na fazu koju sam prvobitno imao u svom umetničkom radu. A to je neki nomadski život i nomadski pristup slikarstvu“, kaže Uroš.

Baš zato se uskoro seli u Vankuver, gde će nastaviti svoj rad. Za oproštaj od beogradske publike pripremao je performans. Dok visi sa plafona, objašnjava nam da je upravo to pravi način da publici predstavi svoje radove.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 12. мај 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом