Grčevita borba Poljaka da spasu svoje najstarije drvo od vrućina

Poljaci se u ovim tropskim danima ponovo grozničavo upuštaju u posebnu akciju da od vrućine spasu svoje najstarije drvo – evropsku tisu staru 1.300 godina u Henrikovu Lubanjskom na jugozapadu Poljske. Kada je već nadživelo sve kraljeve i preživelo napad Kozaka, greh bi bio da ga posle 1.300 godina dokusuri vrućina, kažu meštani mesta gde se nalazi tisa.

Henrikovska tisa, kao najstarije drvo u Poljskoj spomenik kulture od 1992. godine, visoka je 12 metara, nekada je imala stablo debelo pet metara, ali deo je uništila oluja krajem 19. veka, Kozaci su se nad njom iživljavali 1813. svojim sabljama, bila je svedok rađanja poljske državnosti, nadživela je sve poljske kraljeve, ali preti da će joj doći glave klimatske promene i sve češće, veće i duže vrućine u Poljskoj.

„To drvo više nema mogućnosti da po vrućinama od 30 stepeni uzima dovoljnu količinu vode i tako se rashladi. Pomažemo samo u vreme najekstremnijih temperatura ili suše. Sada smo mu napravili hladovinu, a pazimo da ima dovoljno vlage da može da se razvija korenje“, rekao je poljskoj televiziji TVN24 Ježi Stolarčik koji brine Henrikovskoj tisi.

Opština je Stolarčika kao stručnjaka pozvala 2013. godine kada su staru tisu počele da ugrožavaju podzemne vode, a sada opština ulaže svake godine oko 11.000 evra da pomogne da Henrikovska tisa preživi i vrućine i prolećno dizanje podzemnih voda i mraz.

Prošlog leta žitelji Henrikova Lubjanskog organizovali su dobrotvorno prikupljanje novca za tisu i oko drveta je sada postavljene sistem skela za 10.000 evra da u vrućim danima može da se napravi hladovina, a sada ima i posebne raspršivače da joj rashlade četine.

„Radi se o tome da napravimo specijalnu mikroklimu oko tise. Već nakon nekoliko dana se pokazalo da je naša metoda uspešna. Temperatura oko tise spala je za 10 stepeni Celzijusa, a četinar je ponovo zelen i svež“, rekao je Stolarčik.

Iako se iza specijalnog prekrivača na skelama Henrikovska tisa gotovo ne vidi, Poljaci su ponosni što im je pošlo za rukom da je vrate u život.

„Starost čini svoje, takođe i suša i sunce. Želela bih da ta tisa još dugo raste. To je za nas pitanje časti da to drvo ne umre“, istakla je medijima jedna Poljakinja iz Henrikova Lubanjskog.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво