Kit niotkuda!

Grbavi kit iznenadio je grupu posmatrača na ribarskom brodu u Njujorškom zalivu kada je iskočio tik ispred njih, ostavljajući ih potpuno mokre i sa uspomenom koju će verovatno pamtiti do kraja života. A i počastio ih je jednom ribom.

„Ovo je svakako bila jedna od najluđih stvari koje sam u životu iskusio“, napisao je Pol Ziokovski, koji je postavio snimak na Fejsbuku. On i njegovi prijatelji bili su na pecanju u Njujorškom zalivu kada je grbavi kit iskočio odmah ispred njegovog broda.

Kada smo izašli na more primetili smo peraje jednog kita kako probija površinu vode i odlučili smo da oba broda zaustave da ih ne bi uznemiravali.

Ostali su udaljeni oko 150 ili 200 metara. Međutim, onda je Pola nadvladala radoznalost pa je sa jednim brodom polako prišao na manje od 100 metara od mesta gde su spazili kita.

„Odjednom je ovaj morski golijat iskočio sa desne strane i svi smo ostali smrznuti u mestu. Bio sam potpuno očaran“, ispričao je Pol.

Odrasli grbavi kitovi obično su dugački od 12 do 16 metara i teže do 35 tona. Imaju jedinstven oblik i dobro su poznati po čestom iskakanju iz vode, što ih čini veoma atraktivnim za posmatranje.

Mogu se videti u svim okeanima i morima sveta, a migriraju čak 25.000 kilometara svake godine. Hrane se u polarnim vodama, a onda se sele u tropske predele gde se pare.

Ispuštaju izuzetno složene zvukove i „pesme“, koje traju od 10 do 20 minuta.

Kao što je slučaj sa svim velikim kitovima, pretrpeli su tragičan pad populacije sve dok nije uspostavljen moratorijum na njihov lov 1966. godine. Procenjuje se da je do tog trenutka izlovljeno oko 90 odsto ukupne populacije.

Sada se njihov broj procenjuje na 80.000.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 18. мај 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом