Asteke zbrisala salmonela

Na tek otkrivenom Novom svetu, najgoru epidemiju, koja je odnela 20 miliona života i praktično potpuno srušila Astečko carstvo, izazvao je smrtonosni soj salmonele – zaključili su nemački naučnici na osnovu DNK analiza.

Kada su španski konkistadori stigli na tlo današnjeg Meksika 1519. godine, na toj teritoriji nalazilo se astečko carstvo, koje je brojalo 25 miliona stanovnika. Naredni vek doživeo je tek oko milion ljudi.

Ernan Kortes i španski konkistadori započeli su 1519. godine osvajanje astečkog carstva. Ono je okončano dve godine kasnije, potpunim slomom Asteka.

U ubijanju domorodačkog stanovništva mnogo efikasnijim od španskog oružja pokazale su se epidemije bolesti koje su evroski osvajači doneli sa sobom.

Časopis Nejčer objavio je novu studiju o DNK analizama, koje su iznedrile dokaze o bakteriji i mogućem glavnom krivcu najveće epidemije tog doba – salmoneli.

Naučna zajednica glavnim uzrokom za propast astečkog carstva smatra dolazak Španaca, a sa njima i smrtonosnih bolesti, na koje domorodačko stanovništvo nije imalo razvijen imunitet.

Najgora epidemija harala je između 1545. i 1550. godine, i veruje se da je odnela živote oko 80 odsto domaćeg stanovništva.

Tim naučnika sa nemačkog Instituta „Maks Plank“ saopštio je da je epidemija iz 1545. godine bila možda i najrazornija u istoriji Novog sveta.

Naučnici su ranije kao glavne krivce izdvojili male i velike boginje ili tifus. Osim njih, pominjana je i hemoragična groznica.

Nijedna od tih hipoteza, međutim, nije potvrđena DNK analizama. Zato su nemački naučnici krenuli da traže čvršće dokaze.

Na groblju na jednoj visoravni na jugu Meksika uspeli su da izoluju i sekvenciraju DNK iz zuba 29 pokojnika, od kojih je 24 preminulo u velikoj epidemiji.

Nakon odvajanja bakterijskog DNK od ljudskog, naučnici su uporedili rezultate sa više od 2.700 modernih bakterijskih genoma. Utvrdili su da je nekoliko pokopanih bilo zaraženo smrtonosnim sojem salmonele, koji uzrokuje paratifoidnu groznicu.

„Pretpostavljamo da je salmonela doprinela znatnom padu populacije tokom epidemije 1545. godine u Meksiku", zaključak je nemačkih stručnjaka, dodajući da je to prvi genetski dokaz o postojanju patogena koji je pokosio astečko stanovništvo.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво