Ni Barselona ni Berlin, već Beograd!

Beograd nikada neće biti među najlepšim evropskim gradovima, ali nedostatak evropskog šarma nadoknađuje pristupačnom zabavom, premda možda ne zadugo, piše danas američka agencija „Asošijejted pres“.

Ни Барселона ни Берлин, већ Београд! Ни Барселона ни Берлин, већ Београд!

Stolovi koji se protežu iz kafića na trotare s kaldrmom, muzičari koji sviraju za turiste, dok tehno ritam širom grada drži mlade do jutra. „To nije ni Barselona pa ni Berlin. To je Beograd, bejbi“, piše AP.

Grad je baš jeftin za posetioce, ali njegova šik budućnost brzo stiže. Na neki način liči na Budimpeštu s njenim oronulim kafićima od pre 10 godina ili na Prag 90-ih. Prljav, ispunjen životom i nepoznat Amerikancima, ali s nešto stila koji nijedno od tih mesta nije imalo dok već nisu bila preplavljena turistima.

Sada je pravo vreme za ovu neobičnu destinaciju, navodi AP. Avio-kompanija „Er Srbija“ počela je prošle godine da leti iz Njujorka, a počela je izgradnja projekta koji bi trebalo da nefunkcionalno zemljište uz Savu pretvori u gradsko jezgro.

Nova godina uzbudljivo je vreme u Beogradu, s ludim uličnim žurkama i stotinama hiljada turista, uglavnom iz susedne Hrvatske, Slovenije i Bugarske i koncertima na otvorenom i vatrometima.

Autor Albert Stam navodi da Beograd nikada neće biti u konkurenciji za najlepše evropske gradove, delom zato što je više puta uništavan i obnavljan u proteklih 2.000 godina.

Posetioci mogu očekivati zgrade u „brutalističkom“ stilu iz vremena socijalizma, kao i vladine zgrade koje su uništene u NATO bombardovanju 1999. i nikada nisu obnovljene.

Uprkos zanemarivanju, postoje i elegantne zgrade 19-vekovne arhitekture, posebno u centralnoj pešačkoj zoni Knez Mihailove.

Manjak evropskog šarma, Beograd nadomešćuje pristupačnim luksuzom. Autor piše da ga je najbolji obrok života koštao 25 dolara s bakšišom, dok je jedan od njegovih omiljenih obroka za tri meseca putovanja Evropom, s pačjom paštetom i želeom od dunje, aperitivima i flašom vina bio 45 dolara za dvoje.

Mnoštvo poznatih hotelskih brendova nudi povoljne sobe, ali što se petljati s njima kada se jednokrevetna soba preko Er-bi-en-bija (Airbnb) može naći za 27 dolara i to kod Skadarlije, boemskog dela grada koji je ispunjen galerijama, zadimljenim kafanama i tradicionalnim restoranima koji nude rakiju, toliko jaku da bi mogla da se nazove „razređivač“, navodi autor.

Među obavezne stvari koje treba raditi u Beogradu, autor preporučuje posetu Kalemegdanu, uz navode da je veći deo burne istorije Beograda zabeležen u Vojnom muzeju u kojem se mogu naći predmeti od rimskih mačeva do ostataka američkog stelt bombardera oborenog 1999.

Na Kalemegdanu, na koji je ulaz besplatan, nude se razne aktivnosti poput streljaštva, tenisa i košarke, ali se može raditi ono što i lokalci rade – uzmu pivo i sednu na zidić s najboljim pogledom u gradu.

Autor preporučuje i posetu Muzeju Nikole Tesle, gde su izloženi njegovi najveći uspesi, ali i neuspešni projekti.

Neće zadugo biti jeftin

Zahvaljujući mladoj populacija i razumnim cenama, Beograd je postao jedan od prvih evropski destinacija za žurke, navodi autor putopisa i spominje splavove na Savi koji nude žurke do zore uz muziku koju opisuje kao neku vrsta folka uz haus ritmove.

Žurka može početi u Savamali, gde se lako može ići između barova s imenima poput „Mladost“ i „Ludost“, navodi se u tekstu i dodaje da su tu i restorani na obali reke u renoviranim skladištima, poput „Toro Latin“ gastrobara koji nudi dobrodošlu pauzu od teške balkanske hrane.

U blizini je počela izgradnja „Beograda na vodi“, gde bi trebalo da budu neboderi s kancelarijama, luksuznim stanovima i barovima. Već je, navodi se, železnička pruga pretvorena u promenadu uz obalu s igralištima, terenima za odbojku i restoranima.

„Možda će biti potrebno 30 godina da se završi master plan, ali su hoteli 'St. Redžis' i 'W' već planirani za 2019. Grad možda neće zadugo biti toliko jeftin“, navodi autor.

Број коментара 31

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи