Promena imena u BiH: Marko postao Mark, a Radmila je Mila

U Bosni i Hercegovini nekoliko stotina ljudi godišnje promeni ime – neki zbog grešaka u imenu ili prezimenu, neki se odlučuju za novo, a ima i onih koji žive u inostranstvu pa odlučuju da se i ličnim imenom prilagode stranom jeziku.

Najviše građana promenu imena traži zbog greške u matičnoj knjizi rođenih, tj. ona lica koja u pravnom prometu (npr. u ličnoj karti) koriste varijante imena ili prezimena različite od onih koja su upisana u matičnim knjigama.

„Neki od takvih slučajeva su Mirjana Mira, Jela Jelica Jelka, Mihailović Mihajlović, Railić Rajilić, Pavičević Pavićević“, otkriva Jasminka Murselović, načelnica Odeljenja za opštu upravu Prijedor.

Zahteve podnose i pojedini građani koji borave u inostranstvu, pišu Nezavisne novine. Zbog lakšeg korišćenja, svoja dosadašnja imena prilagođavaju međunarodnim varijantama tog imena. Tako Jelena postaje Elena, Marko Mark, Radmila Mila, Zvezdana Stela...

„Postoje i drugi razlozi zbog kojih građani podnose zahteve za promene kompletnog ličnog imena, ali je činjenica da se procentualno najmanji broj građana obraća zahtevom za promenu kompletnog ličnog imena iz razloga što im se dosadašnje ne sviđa“, kaže Dijana Džaja Jokić, šef Odseka za upravne poslove i građanska stanja u Banjaluci.

Od dokumenata je neophodno priložiti krštenicu, uverenje o državljanstvu, venčani list ako je osoba u braku i krštenice dece, ukoliko ih podnosilac ima, kao i kopiju lične karte i uverenje suda da se protiv podnosioca zahteva ne vodi krivični postupak.

Iz Odseka za upravne poslove i građanska stanja u Banjaluci kažu da od 60 zahteva za promenu prezimena, većina ih je ipak vezana za promene prezimena u vezi sa brakom, na način da podnosioci, nakon braka, uglavnom žele da vrate prezime koje su nosili pre zaključenja braka.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом