„Postistina“, reč godine po Oksfordskom rečniku

Lingvisti koji sastavljaju britanski Oksfordski rečnik izabrali su reč godine i to je "post-truth" (postistina).

Ta reč odražava stanje u kojem su činjenice manje važne od emocija, kao što je sada, posle odluke Velike Britanije o izlasku iz Evropske unije (EU) i posle pobede republikanca Donalda Trampa na predsedničkim izborima u SAD, koju mnogi nisu očekivali.

„'Postistina' se koristi kao pridev (postistinski), i odnosi se na okolnosti u kojima objektivne činjenice imaju manji uticaj na oblikovanje javnog mnjenja nego emocije i reakcije u društvu, ili lični i pojedinačni stavovi“, navodi se u obrazloženju.

Da bi reči bile unete u Oksfordski rečnik, moraju da se koriste najmanje 10 godina u medijima ili u književnosti, a u slučaju termina „postistina“ dodatni kriterijum je bilo „jačanje društvenih mreža kao izvora informacija i sve veće nepoverenje prema činjenicama koje iznosi establišment“, saopštila je redakcija.

„Reč 'postistina' je 2016. godine postala „glavna reč u političkim komentarima i koršćena je 2.000 odsto više nego prethodnih godina, u kontekstu Bregzita i Trampove pobede“, naveli su lingvisti.

Po Oksfordskom rečniku, termin „postistina“ je prvi upotrebio pokojni srpskoamerički dramski pisac, scenarista i romansijer, dobitnik Oskara Stiv Tešić (1942–1996).

U članku u časopisu Nejšn o američkom skandalu Iran Kontra i o ratu u Persijskom zalivu, Tešić je napisao: „Mi, kao slobodni ljudi, slobodno smo odlučili da hoćemo da živimo u nekakvom postistinskom svetu.“

Ima dokaza da je taj izraz korišćen i ranije, pre Tešićevog članka, ukazuje Oksfordski rečnik, „ali je tada značenje izgleda bilo jasno: 'pošto se istina saznala', a ne kakvo je sada: da je istina sama po sebi postala nevažna“.

Oksfordski rečnik dodaje da je novije, šire značenje prefiksa „postistina“, to što on „ne samo da se jednostavno odnosi na neko vreme posle neke situacije ili događaja – kao u složenici 'post-war' (posleratni), već u terminu 'postistinski' dobija značenje 'pripadanja vremenu u kojem je neki koncept postao nevažan'“.

Ta nijansa potiče iz druge polovine 20. veka, iz složenica kao što su „postnacionalni“ (post-national, 1945) i „postrasni“ (post-racial, 1971), naveo je Oksfordski rečnik.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 05. мај 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом