Tajni kineski nuklearni bunker iz Hladnog rata otvoren za javnost

Kina je otkrila tajni vojni bunker zakopan duboko ispod planina Čunking u regionu Fulin, koji je napravljen da bi proizvodio plutonijum i eksplozive tokom Hladnog rata.

„Nuklearna vojna fabrika 816“ otvorena je za javnost u oktobru i sadrži ogromne odaje, puteve i tunele. Ujedno sadrži i najveću pećinu napravljenu ljudskom rukom, koja je dugačka 80 i visoka 25 metara, a planirano je da u nju bude smešten nuklearni reaktor.

Bunker je napravljen 1966. godine kada je Kina ojačavala vojnu odbranu, infrastrukturu i industriju. Osmišljen je da izdrži bilo koju eksploziju konvencionalnog naoružanja i zemljotrese.

Više od 60.000 vojnika je učestvovalo u njegovoj gradnji, a oko 100 je poginulo tokom gradnje, piše Telegraf.

Napravljen je da proizvodi plutonijum-239. Srećom, bunker nikada nije korišćen za nuklearno testiranje, pošto je Kina od tog plana odustala 1984. godine, pa ga je potpuno bezbedno istraživati.

Sa postrojenja je skinuta oznaka tajnosti 2002. godine, a renoviran je prošle godine.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 27. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом