Sladoled koji se jede kašikom i viljuškom

Prvi festival sladoleda u Beogradu, „Frouzen fest“, doneo je priliku ljubiteljima ove hladne poslastice da, osim standardnih ukusa isprobaju i nešto drugačije, a veliku pažnju posetilaca privukla je i turska „dondurma“.

Сладолед који се једе кашиком и виљушком Сладолед који се једе кашиком и виљушком

Poznavaoci kažu da se taj sladoled u Turskoj jede na tanjiru, kašikom i viljuškom, a sve to zbog svoje specifične teksture.

„Pre šest godina Srbija je imala priliku da se upozna sa našim baklavama, a sada donosimo nešto potpuno novo. Prvi put u Beogradu, otvorena je prodavnica turskog sladoleda, turska dondurma“, kaže Nataša, menadžerka turskog restorana, inače jednog od 12 izlagača na Festivalu sladoleda.

Dondurma se, kaže ona, razlikuje u teksturi i u gustini. Da bi se napravio, za početak je potreban koren divlje orhideje koji se suši, melje i zatim stavlja umesto gustina.

„Primetićete da je kao žvaka, razvlači se, može da ga oblikuje naš majstor po želji“, kaže ona i objašnjava da se u sladoled stavlja i smola mastike.

I za sladoled sa ukusom pistaća potrebno je uraditi nešto drugačije – samleti ih 20 dana pre nego što sazre.

Ipak, veliki red ispred štanda sa turskim sladoledom nije samo zbog specifičnog ukusa već i zbog veštine prodavca koji vešto rukuje špahlom kojom se servira dondurma.

Za „dodavanje“, a potom i „oduzimanje“ korneta najmanje strpljenja imaju mališani koji znaju i da se rasplaču jer se za poslasticu na neki način moraju „izboriti“. Svidelo se nekom ili ne, mora se priznati da tako vešt prodavac mami pažnju prolaznika.

Osim dondurme, posetioci festivala se zanimaju i za hranu, bez šećera, namenjenu poštovaocima vegetarijanske i veganske ishrane.

Kako je reč o festivalu koji promoviše i ledene napitke, u ponudi su i sveži sokovi, a njihovi promoteri kažu da se Beograđani sve više okreću zdravom načinu ishrane.

Najveće interesovanje vlada za „limunanom“ (limunada sa nanom), a ne zaostaja potražnja ni za sokovima koji u sebi imaju đumbir, šargarepu, banane ili neko drugo voće ili povrće.

Organizatori su zadovoljni, kažu da je na otvaranju festivala bilo preko hiljadu ljudi.

„Čitavu manifestaciju prati muzičko-scenski program. Danas i sutra od 10 do 18 sati je program namenjen najmlađima i porodicama, a od 18 kreće deo programa za starije“, rekao je Vlada Đorđević, jedan od organizatora „Frouzen festa“.

Interesovanje je premašilo očekivanja. Imamo 12 izlagača iz različitih branši, a spaja ih ledeno osveženje. Pored sladoleda, posetioci mogu da popiju hladni espreso ili neki šejk.

„Imamo ručno pravljene sladolede, kao i sladolede za vegetarijance“, rekao je Đorđević. On dodaje da je ideja da se u godini koja je označena kao godina preduzetništva promoviše zanatski sektor, i ističe da će se festival preseliti i u druge gradove u Srbiji.

„Za sada nam stižu pozivi iz Vršca, Niša, Subotice...“, rekao je Đorđević.

Inače, festival traje do 28. avgusta, domaćin je klub Šourum, a manifestaciju je podržala Turistička organizacija Beograda.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 21. септембар 2024.
25° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи