Okončala štrajk glađu posle 16 godina, pa je oslobodili

Indijski sud oslobodio je aktivistkinju Irom Šarmilu, koja već gotovo 16 godina sprovodi štrajk glađu u znak protesta protiv navodne brutalnosti indijske vojske, pošto je rekla da će okončati štrajk.

Četrdesetčetvorogodišnja Šarmila je na sudu u severoistočnoj saveznoj državi Manipur pre dve nedelje najavila da će danas obustaviti štrajk glađu i da će se na izborima početkom sledeće godine predstaviti kao nezavisni kandidat, prenela je agencija AP.

Očekuje se da će u toku dana izaći na slobodu.

Šarmila nije dobrovoljno uzimala hranu od 5. novembra 2000. godine, kad je započela protest protiv zakona kojim su suspendovane mnoge mere zaštite ljudskih prava u zonama konflikta.

Tri dana pre toga su paravojne snage u Malomu, malom mestu u predgrađu prestonice države Manipur, ubili desetoro ljudi.

Tri dana nakon što je započela štrajk glađu, Šarmila je uhapšena pod optužbama za pokušaj samoubistva, što je u Indiji zločin, a od tada ju u zatvorskoj bolnici u Manipuru prisilno hrane kroz cevčicu u nosu.

„Jedino što može da donese promenu su izbori. Zato ću se kandidovati kao nezavistan kandidat za opštinu Malom“, rekla je Šarmila, koja je dodala da će jedina tačka njene kampanje biti ukidanje zakona koji dopušta da vojska deluje nekažnjeno.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 10. мај 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом