Tragični pomor kitova na obali Čilea

Na obali zabačenog fjorda na jugu Čilea nasukalo se 337 kitova, što je najveći pomor tog tipa ikada zabeležen.

Zbog udaljenosti i nemirnog mora, naučnici još nisu uspeli da direktno ispitaju tela, ali putem vazdušnih i satelitskih snimaka identifikovano je 305 tela i 32 kostura između zaliva Penas i Puerto Natalesa.

Većina ostataka je u poodmaklim fazama raspadanja, pa naučnici ne mogu tačno da odrede koja vrsta kitova je u pitanju. Ipak, na osnovu njihove veličine i lokacije, pretpostavljaju da se radi o sej-kitovima.

Četvrta su po veličini vrsta kitova i pripadaju usanima, koji filtriraju vodu i hrane se planktonom. Mogu da narastu do 20 metara dužine, teže i do 50 tona i nalaze se na listi ugroženih vrsta.

Izuzetno su brzi i kreću se brzinama od 30 do 50 kilometara na sat, a žive između 50 i 70 godina.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 19. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи