Читај ми!

Fotografija plaćena dva dolara sada vredi bar dva miliona!

Fotografija odmetnika sa Divljeg zapada Bilija Kida, za koju je jedan kolekcionar platio dva dolara u prodavnici stare robe, sada vredi više miliona dolara, preneo je „Gardijan“. Reč je o drugoj fotografiji Henrija Mekartija, poznatog kao Bili Kid, čija je autentičnost potvrđena.

Izbledelu fotografiju Bilija Kida 2010. godine pronašao je kolekcionar Rendi Giharo. Bila je među gomilom drugih fotografija, u kartonskoj kutiji, u jednoj prodavnici stare robe u kalifornijskom gradu Fresno, prenosi Beta.

Rendi Giharo je fotografiju platio dva dolara, a procenjuje se da sada vredi više miliona dolara, pošto je jedina dotad potvrđena slika Bilija Kida iz 1880. prodata za 2,3 miliona dolara.

Na slici se vidi Bili Kid kako sa svojom bandom „Regulatori“ 1878. negde u Novom Meksiku igra kroket, britansku sportsku igru koja je u drugoj polovini 19. veka postala popularna i u SAD, prenosi Beta.

Autentičnost slike je potvrdila kompanija „Kagin“, specijalizovana za predmete iz američke istorije, koja je identifikovala Bilija Kida zajedno s nekoliko članova „Regulatora“, kao i prijatelja i članova porodice.

Slika je napravljena na venčanju, u leto 1878. godine, nekoliko meseci pre nego što je ta banda učestvovala u brutalnom sukobu koji je postao poznat kao „Rat u okrugu Linkoln“.

Taj sukob je tema više filmova među kojima i „Levoruki revolveraš“ u kome Bilija Kida igra Pol Njumen.

Stručnjaci iz „Kagina“ prvo su bili skeptični kada im je doneta fotografija, jer, prema rečima Dejvida Mekartija iz te kompanije originalna fotografija Bilija Kida je sveti gral Vestern Amerikane.

Tim istražitelja je godinu dana proučavao fotografiju, a čak su pronašli i lokaciju na kojoj je snimljena u okrugu Čaves, gde su nađeni i ostaci kuće sa slike.

Dokumentarac o pronalasku ove slike, koji je napravila televizija Nacionalna geografija, bi trebalo da bude emitovan ovog meseca.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи