Читај ми!

Otvorena izložba „Srednjovekovne sprave za mučenje“

U Kazamatima Vojnog muzeja na Beogradskoj tvrđavi od danas se može pogledati jedinstvena izložba srednjovekovnih sprava za mučenje pod sloganom „Zastrašujuće, ali bezopasno“.

Nakon velikog uspeha širom Evrope, prvi put gostuje u Srbiji ta nesvakidašnja izložba na kojoj je predstavljeno više od 60 sprava uz ilustracije i opise metoda torture kojima su u srednjovekovnoj istoriji kažnjavani prestupnici.

Izložba se osvrće na jedno od najmračnijih poglavlja u ljudskoj istoriji u kojem je sve bilo podređeno verskim normama i autoritetu vođe. Društvo je vođeno ka idealnom poretku, a svaki pokušaj protivljenja tome i različiti prestupi koji su se tretirali kao remećenje javnog reda i mira tretirani su kao napad na sistem i organizaciju društvenog života.

Sve sprave koje su predstavljene bile su priznate zakonom i širom Evrope su korišćene tokom sudskih procesa i samog kažnjavanja prestupnika. One su bile u širokoj upotrebi tokom 16. i 17. veka, dok su u pojedinim slučajevima, slične sprave ostale u upotrebi i u 20. veku.

Među izloženim eksponatima su Nirnberška (gvozdena) devica, stolica za isleđivanje, razapinjač... koje svedoče o grubosti i bezosećajnosti tog perioda.

Osim sprava koje su dovodile do teških telesnih povreda i smrti, postavku čine i one kojima su se kažnjavali sitniji prestupnici, a koje su osuđenike izvrgavale ruglu i osudi javnosti. Tačnije, one su služile za moralno poniženje.

Instrumenti koji su izloženi predstavljaju replike srednjovekovnih sprava za mučenje u prirodnoj veličini, iz privatnih zbirki evropskih kolekcionara i istoričara.

Izložba „Srednjovekovne sprave za mučenje“ nastoji da na objektivan način ilustruje fenomen mučenja kao problem koji je postojao i još uvek postoji u našoj civilizaciji.

Cena ulaznice je 300 dinara, dok je iznos za povlašćene kategorije: studente, đake, penzionere – 250 dinara.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
20° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи