Читај ми!

Mozak u snu donosi odluke

Novo istraživanje francuskih naučnika pokazuje da ljudski mozak u toku sna, radi mnogo više nego što se mislilo. Studija ukazuje da možemo da prepoznamo i kategorišemo reči dok spavamo.

Naučnici su uspeli da dokažu da je mozak u toku sna mnogo aktivniji nego što se mislilo.

„Dokazali smo da je mozak dok spavamo mnogo aktivniji nego što se verovalo“, kaže koautorka studije i kognitivni neuronaučnik iz Pariza Sid Kuder, piše Hafington post.

„Daleko smo od padanja u čistilište kada zaspimo, jer delovi našeg mozga rutinski procesuiraju šta se dešava oko nas i reaguju na važne stvari“, objašnjava Kuderova.

U svojoj studiji, istraživači su koristili elektroencefalogram (EEG) kako bi snimili aktivnosti mozga 18 muškaraca i žena, koji su dovršavali zadatak klasifikacije reči.

Zadatak je podrazumevao slušanje izgovorenih reči, a potom pritiskanje dugmeta korišćenjem desne ili leve ruke - životinja (desna ruka), a objekat (leva ruka).

Istraživači su potom stavili svakog od ispitanika u mračnu sobu kako bi završili test kada odlutaju i upadnu u san, a potom su snimili njihove aktivnosti mozga.

Kao kada su bili budni, pomalo sablasno, ljudi su klasifikovali tačno reči i dok su spavali.

Ista aktivnost mozga dešavala se u budnom i nesvesnom stanju, iako ruka fizički nije pomerana u snu.

Jedina razlika je u tome što im je dok su spavali bilo potrebno dva do tri puta duže vremena, da odluče u koju kategoriju spada reč, dok su spavali.

„Pokazali smo da dok spavamo možemo činiti skoro sve - od donošenja odluka do pripremanja reakcije“, navodi Kuder.

„Ova studija objašnjava neke svakodnevne životne stvari i iskustva kao što je osetljivost na to kada neko poziva naše ime u snu, ili reakcija na poseban zvuk, alarm u poređenju na takođe glasne ali nebitne zvukove“, dodaje Kuder.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 18. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи