Читај ми!

Nosko se pridružio Viki

Deo skeleta još jednog mamuta pronađen u Viminacijumu! Otkriće potvrđuje da taj prostor kod Kostolca krije mnoge tajne koje treba istražiti. Mamuti se u svetu vrlo retko nalaze na mestu gde su uginuli, zbog čega je ovo dragoceno svetsko otkriće, kaže direktor Arheološkog projekta „Viminacijum“ Miomir Korać. Drugi viminacijumski mamut već dobio ime – Nosko!

U Viminacijumu je pronađen deo skeleta još jednog mamuta, nakon otkrića fosilnih ostataka ženke mamuta Vike 2009. godine, što predstavlja dragoceno svetsko otkriće, rekao je Tanjugu direktor Arheološkog projekta „Viminacijum", profesor doktor Miomir Korać.

Drugi viminacijumski mamut već je dobio ime – Nosko! 

„Pre tri godine smo se iznenadili kada smo otkrili Viku. Ovo samo potvrđuje da taj prostor krije u sebi mnoge tajne koje treba istražiti. Mamuti se u svetu vrlo retko nalaze na mestu gde su uginuli, te je ovo dragoceno svetsko otkriće", rekao je Korać.

Skelet mamuta, za koji se veruje da je veći od Vike, pronađen je u prostoru ispred površinskog kopa „Drmno", kod Kostolca, na samoj litici, gde je nemoguće koncentrisati veći broj radnika i arheologa, što usporava istraživanje.

Ostatke mamuta primetila je u profilu prve etaže kopa ekipa arheologa iz Viminacijuma, tokom redovnog obilaska terena.

Bager je tokom kopanja delimično oštetio skelet mamuta, za koji se pretpostavlja da je star oko 100.000 godina.

Korać nije mogao da kaže mnogo o otkrivenom skeletu, osim da je prostor u kome je pronađen deo skeleta dug 10 metara, da su trenutno vidljivi pršljen, duga kost i deo kljove i da će, zbog specifičnog položaja kostiju na terenu, tek videti šta stručni tim očekuje narednih dana.

U Viminacijumu radi veliki tim od 20 istraživača, sedam doktora nauka i 14 doktoranada i u toku je istraživanje rimskog amfiteatra koji je veliko gotovo kao Beogradska arena.

Korać je istakao da Viminacijum već zauzima značajno mesto u porodici arheoloških lokaliteta iz rimskog perioda, kao jedini legijski logor i rimski grad koji nije ispod savremenog grada.

„Mi imamo prostor od gotovo 400 hektara za istraživanje. Do sada smo iskopali samo dva posto Viminacijuma, a unuci naših najmlađih arheologa, doktoranada koji se trenutno nalaze na terenu, iskopaće tek sedam posto. Narednih 300 godina imamo jedan sjajan prostor za istraživanje i Viminacijum će za 10-15 godina biti prostor u koji će milioni turista dolaziti", ocenio je Korać.

Prema njegovim rečima, Viminacijum trenutno učestvuje u četiri velika međunarodna projekta, od kojih je izdvojio „Turistički pasoš" u kome sarađuju sa Italijanima kako bi povezali Akvileju i Viminacijum, i drugi pod nazivom „Open art" koji uključuje 10 zemalja.

Korać je rekao da se mreža rimskih puteva ubrzano gradi u Evropi i ocenio da će Viminacijum biti značajna stanica na toj mapi.

Број коментара 10

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 09. мај 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом