Virtuelna realnost kao terapija u autizmu

U južnoj Engleskoj, stručnjaci Ustanove za specijalističku negu u Berkširu, pokušavaju da pomognu osobama sa autizmom, tako što koriste virtuelnu realnost za prepoznavanje situacija u - stvarnom svetu.

Osobe s autizmom nepoznate situacije doživljavaju veoma stresno. Scenariji virtuelne stvarnosti uvode decu, u za njih, neobične situacije, kao što je odlazak u tržne centre ili ulazak u avion, bez napuštanja udobnosti i sigurnosti njihove učionice.

„Naši mladi imaju poteškoće sa čulnim iskustvima, pa su za njih problematični odlasci na veoma prometna ili nova mesta. Sviđa im se ono što je poznato, njihova rutina. Setovi  Virtuelne realnosti im omogućavaju da dožive novu stvarnost i lakše se suoče sa novim situacijama i mestima“, istakao Nino Gvejeiro, učitelj računa u Predškolskoj školi.

Istovremeno, prikupljaju se podaci o danu svake mlade osobe uključujući to šta su jeli, koliko su vežbali i kako su se ponašali. Podaci su tim dragoceniji, jer neki od njih odbijaju svaki obliko komunikacije.

„Nadamo se da ćemo ne samo povećati svoje znanje i svest o svetu mladih sa autizmom već i da ćemo vremenom moći da podelimo taj svet sa njima“, rekla je Elena Hudžel, vođa projekta.

Osim što će tako moći da se priviknu na verovatne scenarije koje ih očekuju u životu, osobe sa autizmom moći će i da uživaju u novim iskustvima, kao što su virtualno skijanje ili ronjenje u dubokom moru.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 20. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво