U muškoj bradi više bakterija nego na psećoj dlaci

Naučnici su otkrili da se u bradama muškaraca nalaze bakterije. Polovina njih je opasna po zdravlje ljudi, a ima ih više nego u krznu pasa.

Studija koja je objavljena u časopisu "European Radiology", pokazuje rezultate istraživanja naučnika koji su u nekoliko evropskih bolnica analizirali uzorke kože i pljuvačke 18 muškaraca sa bradom, starosti od 18 do 76 godina i uzorke krzna i pljuvačke 30 pasa, od šnaucera do nemačkog ovčara.

„Otkrili su znatno veće količine bakterija u uzorcima iz muških brada nego na krznu pasa“, rekao je profesor Andreas Gutcajtis sa švajcarske klinike Hirsladen.

Testiranjem je ustanovljeno da je u bradama svih muškaraca otkriven visok procenat mikroba, a visok procenat pronađen je kod 23 od 30 pasa uključenih u istraživanje. Kod čak sedam muškaraca pronađeni su mikrobi koji su predstavljali ozbiljnu pretnju ljudskom zdravlju.

Radilo se o Enterococcus faecalisu crevnoj bakteriji koja najčešće prouzrokuje infekcije urinarnog trakta kod ljudi i nekoliko slučajeva Staphylococcus aureusa, bakterije koja se najčešće nalazi na koži ili sluzokoži oko 50 odsto ljudi, ali može prouzrokovati ozbiljne infekcije ako se nađe u krvotoku.

Zanimljivo je i da je na MRI skenerima, koje su koristili psi, bilo znatno manje bakterija nego pošto su ih koristili ljudi.

Istraživači su testiranje sprovodili na psima koje su njihovi vlasnici dovodili na „rutinske“ preglede magnetnom rezonancom u nastojanju da se otkriju potencijalni poremećaji na mozgu ili na kičmi.

S obzirom na to da su MRI skeneri preskupi za većinu veterinarskih ambulanti, testiranja su sprovedena na Odeljenju za radiologiju jedne evropske bolnice koja svake godine obavi oko 8.000 snimanja.

Uprkos većem broju bakterija otkrivenih u muškim bradama, naučnici su istakli da studijom ne žele da poruče njihovim vlasnicima da se odmah obriju, već im je namera bila da upozore uprave bolnica na to da pacijenti ostavljaju daleko više potencijalno zaraznih bakterija na raznim bolničkim površinama i da njihova sterilizacija i dezinfekcija nisu dovoljne da bi se rešio ovaj problem.

Treba se fokusirati na ključnu tačku studije - nedostatke u bolničkoj higijeni, zbog čega pacijenti mogu da budu ugroženi.

„Pitanje koje bi ovde trebalo postaviti nije 'treba li psima dopustiti MRI snimanja u bolničkim ustanovama', nego se treba usredsrediti na znanja i percepciju higijene i shvatiti šta zapravo predstavlja stvarnu opasnost za pacijente“, smatraju autori studije.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
7° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво