Ima rešenja za fleke i hiperpigmentacije posle sunčanja

Dok smo sate provodili na suncu pokušavajujući da dobijemo bronzanu boju, nismo ni razmišljali o posledicama. Gde smo najviše grešili tokom ovog leta i šta sada možemo da učinimo za našu kožu?

Koža je naš najveći organ koji nas štiti od raznih mikroorganizama. Preko nje osećamo bol, dodir, hladnoću, toplotu. A toplota je upravo ta koja utiče na izgled, ali i na zdravlje naše kože.

„Tokom letnjeg perioda pacijenti najčešće dolaze zbog opekotina ili posledica opekotina od sunca koje nastanu tokom boravka na moru ili u gradu tokom izlaganja suncu. Često dolaze i zbog hiperpigmentacija koje primeđuju tokom letnjeg perioda na licu“, kaže dr Lana Ćirković iz Gradskog zavoda za kožne bolesti.

Da li su ove godine fleke sve tamnije ili ih samo više primećujemo? Izvesno je da su ovog leta ordinacije dermatologa pune pacijenata koji pokušavaju da ih se reše.

„Najčešće nastaju kod žena s tim povezujemo hormonski uticaj i najčešće nastaju kod žena koje su trudne ili koje upotrebljavaju kontarceptive. Na drugom mestu je uticaj UV zračenja i, na trećem mestu, bi bila upotreba fototoksičnih lekova ili fotosenzitivnih supstanci koje se koriste u lečenju ili za neku, nepravilna nega i zato mogu nastati promene. Kod osoba koje su svetlije putu te promene posle trudnoće, upotrebe kontraceptiva hoće spontano da se povuku, dok osobe koje su tamnije puti one zahtevaju terapiju“, objasnila je dr Ćirković.

Za početak, nanosite zaštitnu kremu.

„Kako one ne bi dalje se širile, a neka ozbiljnija terapija može da se započne tek na jesen, koja otklanja te hiperpigmentacije i površne slojeve skida i na taj način one pliće hiperpigmentacije može potpuno da otkloni. Može da se koristi i hemijski piling“, istakla je dr Ćirković.

Postoji način kako i sami sebi možete da pomognete.

„Sastojak koji je veoma dostupan i delotvoran kada su ovakve promene na koži u pitanju je limunov sok koji je bogat antioksidansom, to jest vitaminom C. Nanosi se tako što natopimo blaznicu ili parče vate limunovim sokom, premažemo promene i ostavimo da deluje tokom cele noći. Najbolje je da to nanosimo uveče. Postupak ponavljamo svakodnevno dva meseca“, savetuje diplomirani kozmetičar Tatjana Čopa.

Pogledajte da li imate i šargarepu u kuhinji.

„Ulje šargarepe možemo napraviti u kućnim uslovima. Izrendamo malo šargarepe, jednu šaku, potopiti u maslinovom ulju i ostaviti da odstoji dvadesetak dana, povremeno promućkati, procediti i nanositi na kožu gde su fleke ili pigmentacije“, objasnila je Tatjana Čopa.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 19. април 2024.
6° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво