Hormonski rat u porodici – pubertet i menopauza

Žene u poslednje vreme rađaju sve kasnije, pa se pubertet i menopauza, dva veoma važna životna perioda, često podudaraju. I u organizmu deteta, ali i majke, dolazi do brojnih promena, zbog kojih reaguju na različite načine.

Dete u pubertetu, majka u menopauzi, veliki problem u kući. Kako što bezbolnije proći kroz ovaj, ne tako kratak period, i izaći sa što manje problema, i gde su granice normalnog u ovom hormonskom ratu.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, psiholog Irena Korićanac sa Dečije klinike u Tiršovoj, istakla je da je to jedan od izazova sa kojim se porodica susreće i normalno je tokom životnog veka jedne porodice da dolazi do različitih kriza.

Ovo o čemu danas pričamo u psihologiji se naziva normalnom i uobičajenom razvojnom krizom pri ulasku u pubertet kao i u menopauzu, i kada se ukrste različite krize, a nekada su tu u akscententne krize, onda imamo izazov za jednu porodicu kojoj je potrebna podrška sa strane, podrška društva.

„Važno je da porodica unutar sebe ima onu osnovnu snagu unutar svog sistema da je funkcionalna, da je dobro organizovana kako bi svako mogao da preuzme teret te krize i podrži članove porodice koji prolaze kroz krizu“, rekla je psiholog Irena.

Adolescencija je za razvoj deteta najveći izazov, kao i za roditelje i kada se to poklopi sa maminim ulaskom u menopauzu, onda i žene imaju osećaj da im se u pedesetim godinama život završava. A to nije istina, jer tada počinje nova faza životnog ciklusa žene.

„Kada takva porodica dođe u ambulantu, vidite porodicu u kojoj ima ljubavi i dobre volje, ali je mnogo iscrpljenosti i mnogo potrošene energije zbog nerazumevanja potreba. Porodica je kao i društvo, složen sistem i mnogo faktora utiče na ovakva dešavanja. Važno je da je dete kroz prethodne razvojne faze dobro prošlo i da se vidi da su se roditelji bavili svojim detetom, da tu ima puno ljubavi i discipline, pa i adolescencija koja je izazov za svaku porodicu, ne prođe bez problema, ali bude lakša“, napominje psiholog.

Takođe dodaje, da nas priroda ne pita za faze života, ali je teže tinejdžerima koji su još uvek deca, ali su i pomalo odrasli, jer primećuju promene na svom telu. Lakše je svakako majkama koje su izgrađene u periodu života kada dođe menopauza.

Ako porodica nema način da izađe iz stresne situacije, često se dešava da ona bude rasturena. Živimo u vremenu koje je prilično stresno i na porodici je veliki pritisak.

„Treba razgovarati sa stručnjacima, a često kažemo da su psiholozi i psihoterapeuti treći roditelj, koji objektivno sa strane mogu sve da sagledaju i nekim savetima i preporukom pomognu da se izađe iz krize“, napominje psiholog.

A kako prepoznati buran period tinejdžera sa lupanjem vrata, sa nepoštovanjem i neobičnim ponašanjem koje je pod uticajem hormona i izazova adolescencije.

„U tom periodu se javlja i depresija, nema komunikacije sa okolinom i to je alarm za roditelje da potraže pomoć psihologa, jer su izazovi puberteta veliki za tinejdžera ali i za porodicu“, zaključila je psiholog Irena Korićanac.

 

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво