Personalizovana medicina, terapija po meri pacijenta

Nova era u medicini počela je dešifrovanjem ljudskog genoma. Razumevanje genetskog koda donelo je pravu revoluciju u postavljanju dijagnoze, prevenciji i lečenju mnogih bolesti, naročito karcinoma. Klasična medicina jedan lek daje svim osobama koje imaju određenu bolest. Lekovi su isti, a pacijenti nisu. Personalizovana medicina ili terapija po meri pacijenta uglavnom se zasniva na genetskim testovima. Najveći evropski stručnjaci iz te oblasti upoznali su naše lekare sa evropskim dostignućima.

Samo dve trećine pacijenata ima korist od svoje terapije. Prema najnovijim istraživanjima jedan od tri leka koji se trenutno primenjuje ne postiže željeni rezultat. Razlog je jednostavan – bolesti su različite kao što se i ljudi razlikuju.

Moderna medicina je razvila i testove koji mogu utvrditi da li je neki lek odgovarajući ili ne. To je omogućila farmakogenomika.

Ron van Šejk ekspert za farmakogenomiku iz Holandije navodi da je jedna od oblasti gde imamo nova saznanja koja daju nove mogućnosti u lečenju genetika i poznavanje DNK.

„Do sada smo svim pacijentima propisivali isti lek i dozu. Ali mi znamo da svi ne metabolizuju lekove u jetri na isti način i da je to genetski određeno. Novi način je da se svakom pacijentu na osnovu njegovih DNK informacija određuje lek i doza“, kaže Van Šejk.

„Mi u Italiji imamo novi pristup bolesti i određivanju nivoa terapije za sve u socijalnom sistemu. To nam pomaže naročito kod onkoloških pacijenata gde prevenira negativne efekte, kao kod psihijatrijskih i kardioloških pacijenata da odredimo terapiju prema genotipu i fenotipu“, naglasio je Mauricio Simako.

Kada se terapija odredi za svakog pacijenta izbegavaju se mnogi negativni efekti lekova i pacijent se brže oporavlja.

„U Holandiji možete ući u svaku apoteku sa svojim DNK informacijama i svaki farmaceut vam može na osnovu tih podataka reći koju dozu i lek možete koristiti. Sa sedam evropskih zemalja pokušavamo da napravimo bazu podataka i delimo informacije kako bi pratili reakciju pacijenata i delotvornost leka“, objasnio je Ron van Šejk.

Primarijus dr Sanja Stanković, direktorka Centra za medicinsku biohemiju KCS, ističe da je farmakogenetika „lični print“ koji svaki čovek ima i na osnovu koga će se u budućnosti propisivati terapija.

„Rešili smo da promovišemo korišćenje farmakogenetike u našim zdravstvenim institucijama i ideja nam je da, zajedno sa prethodnom školom koju smo održali o farmakogenomici i personalizovanoj terapiji, danas našim kolegama pružimo uvid u to koja su najnovija dostignuća u kliničkoj implementaciji ove oblasti, što znači da pokušamo da objasnimo kako će u budućnosti pacijenti da se leče“, zaključila je dr Stanković.  

Farmakogenetski testovi pomažu da se odredi terapija sa manjim rizikom i boljim efektom za pacijenta kao i individualizaciju terapije zahvaljujući DN informacijama.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
8° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво