Da li smo odrasli sa 18 godina ?

U mnogim državama 18-godišnjaci se pravno smatraju odraslim osobama. Najnovija neurološka istraživanja daju drugačije rezultate, u kojima se iznosi podatak, da većina populacije odraste u tridesetim godinama.

Apsurdno je misliti da postajemo odrasle osobe sa 18 godina, smatraju stručnjaci Univerziteta Kembridž.

Neuronaučnici tvrde da mozak osamnaestogodišnjaka, još uvek prolazi kroz velike promene, da se u dvadesetim mogu pojaviti određeni mentalni poremećaji, koji počinju da se rešavaju tek kada uđemo u tridesete.

Prema njihovim rečima, postoje individualne varijable u razvoju ljudskog mozga koji je neprekidno u nekom vidu tranzicije, pa ni precizna granica odrastanja ne postoji.

Ovo istraživanje i nove spoznaje posebno su važne za proučavanje ozbiljnih mentalnih bolesti kao što su šizofrenija i neka druga stanja, koja nastaju zbog složene interakcije gena i okoline.

Šizofrenija se obično dijagnostikuje kod starijih adolescenata, dok se u dvadesetima rizik za njeno pojavljivanje smanjuje.

Razlog se verovatno krije u razvojnim procesima u mozgu, čije odrastanje se zapravo ne može odrediti preciznim vremenskim odrednicama, napominju stručnjaci.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво