Staklom protiv najsmrtonosnijih bakterija

Protiv modernih bolesti možemo se boriti pomoću vekovima starih tehnika. Naime, britanski naučnici osmislili su novi način borbe protiv smrtonosnih bakterija koje u bolnicama ubijaju hiljade ljudi svake godine.

Vekovima stara tehnika vitraža modernizovana je dodavanjem različitih metala u boje, zahvaljujući čemu nova vrsta stakla može da iskoreni najsmrtonosnije bolničke infekcije u roku od nekoliko sati.

U stvari, takozvano bioaktivno staklo i nije novo – hirurzi ga koriste u implantatima, ali sada dobija novu funkciju u borbi protiv infekcija.

„Ideja je da će hirurg, posle završene intervencije, u rezove dodati materijal koji će se polako rastapati, oslobađajući jone bakra i kobalta. Ovaj materijal je antimikrobni i može da zaustavi infekcije. Svojevrsni biološki stimulans obezbediće pravu koncentraciju elemenata koji će pomagati telu da se regeneriše“, objašnjava Ričard Martin, fizičar materijala sa Univerziteta Aston.

Istraživanje nudi mogućnost jeftinih premaza koji se bore protiv infekcija, uključujući ešerihiju koli i smrtonosni meticilin-rezistentni stafilokokus aureus (MRSA), vrstu zlatne stafilokoke, koja je postala otporna na pencilinske a potom i na mnoge druge antibiotike.

Inače, svake godine u bolnicama se zarazi oko četiri miliona ljudi.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 28. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом