Kako na vreme da otkrijemo rak bubrega

Mart je posvećen i borbi protiv karcinoma bubrega. On se nalazi na desetom mestu najčešćih malignih bolesti u Evropi.

Od raka bubrega češće oboljevaju muškarci od žena, ali i stariji od 55 godina. Međutim starosna granica se spušta pa su na udaru i mladi.

Faktori rizika za nastanak ove bolesti su pušenje, gojaznost, povišen krvni pritisak, ali i genetske mutacije. Na pojavu bolesti mogu da utiču i alkohol, šećerna bolest, dugotrajna hemodijaliza i stečena policistična bolest bubrega.

Klasični simptome čine krv u mokraći, bol u slabini i opipljiva masa u stomaku. Kada je bolest uznapredovala mogu da se jave i opšta slabost, gubitak telesne težine, povišena telesna temperatura, anemija, bol u mišićima, povišena sedimentacija, povišene vrednosti kalcijuma u krvi. Neki pacijenti imaju simptome prouzrokovane metastazama, kao što su bol u kostima ili uporni kašalj.

Direktor Klinike za urologiju Kliničkog centra Srbije, profesor dr Zoran Džamić, naglašava da prevencija predstavlja vrlo bitan momenat u dijagnostici i lečenju karcinoma bubrega. Osim što su ultrazvučni pregledi na teritoriji Republike Srbije izuzetno dobro popularizovani preko sredstava javnog informisanja, profesor Džamić ističe i da su lekari izuzetno dobro obučeni, u svim institucijama primarne, sekundarne i tercijarne zdravstvene zaštite.

„Zlatni standard u lečenju, i dugo će i u budućnosti sigurno biti, bubrežnog parenhima ili karcinoma bubrega, jeste hirurgija. Hirurški pristupi, bilo da se radi o otvorenoj hirurgiji, bilo da se radi o laporaskopiji, su apsolutno adekvatno apsolvirane od strane svih lekara urologa na našim prostorima“, dodaje profesor Džamić.

Metodologija uznapredovanih karcinoma bubrega podrazumeva i konzervativno lečenje lekovima. U ovom trenutku lekari u Srbiji imaju na raspolaganju prvu liniju, takozvane targetirane, ciljne terapije za lečenje metastatskog karcinoma bubrega. U okruženju postoji druga i treća linija, nešto dalje od okruženja četvrta i peta, čak i šesta linija lečenja.

Udruženje medikalnih onkologa i Udruženje urologa Republike Srbije intenzivno pregovaraju sa Republičkim fondom zdravstvenog osiguranja da našim lekarima bude na raspolaganju i druga linija lekova za lečenje metastatskog karcinoma, ističe direktor Klinike za urologiju, profesor Džamić. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 28. март 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво