Polovina građana Srbije ne pere redovno zube, svakom četvrtom fali više od deset

Svakom četvrtom stanovniku Srbije nedostaje više od 10 zuba. I pored toga, odrasli sve manje koriste stomatološke usluge. Neretko se zbog cenovnika usluga odlučuju da izvade, umesto da leče zub.

Istraživanja pokazuju da polovina građana Srbije ne pere zube svakog dana, a tek svaki dvanaesti ima sve zube. To je posledica i loše oralne higijene.

„Idem u dve godine jedanput“, otkriva jedan građanin Srbije, dok druga prolaznica navodi da preskoči po par godina, pa onda jedne godine nadoknadi posetu zubaru.

Predsednik Udruženja stomatologa Srbije dr Obrad Zelić naglašava da se oralna higijena mora sprovoditi redovno.

„Mora se kontrolisati i moramo sprovoditi sistematske preglede koji su praktično zamrli“, ističe dr Zelić.

Iako je odlazak kod stomatologa pitanje zdravlja i lične higijene, mnogi kod zubara odlaze samo „kad se baš mora“. Najčešći razlog – finansije.

„Pošto se skoro sve usluge plaćaju, onda oni samo u nužnim situacijama, odnosno hitnim, posete stomatologa, a to se svodi na vađenje zuba ili za neke intervencije, kad imaju bolove itd. Tako da se situacija u tom pogledu promenila na gore, a na to je prilično uticao zakon o zdravstvenoj zaštiti koji je donesen 2005. Dopunama tog zakona i uredbama učinjeno je da su usluge za studente do 26 godina starosti, za trudnice i za osobe starije od 65 godina besplatne“, kaže prof. dr Obrad Zelić:

„Pacijenati nemaju sredstva za nadoknađivanje zuba kao pre, za protetiku, rekonstruktivnu protetiku – a to su krunice, mostovi, odnosno nadoknađivanje zuba koje su izgubili. Ali bitno je čuvanje, lečenje i higijena onih preostalih zuba“, otkriva specijalista stomatologije dr Milan Kuljača.

Istraživanja pokazuju da je loše oralno zdravlje povezano sa razvojem kardiovaskularnih i respiratornih oboljenja.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво