Srčana smrt, ne tako retka pojava u svetu sporta

Osobe u najboljim godinama života, kao što su, na primer, profesionalni sportisti ili drugi naizgled zdravi ljudi, ne bi trebalo odjednom da se sruše i preminu od posledica iznenadnog srčanog udara. Nažalost, to se neretko dešava i izaziva veliku pažnju javnosti. Jedna je od tema kongresa sportske medicine koji je u Beogradu okupio najveća evropska imena.

„Utakmica za infarkt“, česta je fraza sportistih komentatora, ali ponekad i surovo istinita. Procenjuje se da svake godine na 100.000 sportista, jedan premine zbog iznenadne srčane smrti.

„To izgleda paradoskalno, jer bi trebalo da su sportisti najzdraviji deo populacije. Ali moramo da znamo da preterana fizička aktivnost, odnosno da oni treniraju svakodnevno, da nekoliko puta u toku dana imaju gornji pritisak preko 220. I svi ti povećani zahtevi pokazuju da može doći do popuštanja srca“, objašnjava prof. dr Vojislav Parezanović iz Dečje klinike u Tiršovoj.

Da do toga ne dođe, važno je da sportisti idu na redovne kontrole. Pobornik toga je i profesor Peliće iz Italije. Svoje iskustvo prenosi kolegama iz Srbije.

„U Italiji radimo skrining sportista već 30 godina. Rezultati pokazuju – ako na vreme otkrijemo sportiste sa kardiovaskularnim problemima i ako ih sklonimo sa terena – sprečavamo iznenadnu srčanu smrt. Strategija je efikasna samo ako je obavezujuća“, smatra prof. dr Antonio Peliće.

„Plivanje, biciklizam ili maratonsko trčanje su sportske aktivnosti kod kojih postoji veće otpuštanje hormona, dehidratacija... Sva ta stanja mogu biti okidač“, dodaje dr Stefano Kaseli iz Italije.

Ovih preporuka pridržava se i Olimpijski komitet Srbije.

„Pred svaku Olimpijadu naši sportisti dobiju termin kada je poslednji rok da budu pregledani i mi praktikujemo da sportisti imaju završene pregleda najdalje do dva meseca pred igre, da bi na osnovu tih nalaza mogli da se postavimo pravilno“, kaže prof. dr Dragan Radovanović, predsednik Zdravstvene komisije OKS.

Istraživanja pokazuju da je iznenadna srčana smrt 20 puta češća kod muških sportista, nego kod ženskih.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
15° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи