Roditelji pod stresom zbog novih tehnologija

Roditelji koji tragaju za neuhvatljivom ravnotežom između posla i privatnog života često doživljavaju pametne telefone i tablete kao način da pobegnu iz kancelarije i provode više vremena kod kuće, ali ti uređaji mogu biti ogromno ometanje i izvor stresa, sugeriše se u nedavnoj američkoj studiji.

Kada su istraživači tražili grupi roditelja da detaljno odgovori na pitanja o tome kako i kada koriste mobilnu tehnologiju, otkrili su mnogo unutrašnjih konflikata zbog načina kako ti uređaji menjaju živote ispitanika, prenosi Rojters.

„Svaki put kada se uvede nova tehnologija, to malo remeti stvari – u mnogo čemu se to ne razlikuje od strahova koji su se pojavili u porodicima i našoj kulturi uvođenjem TV-a ili fiksnog telefona“, ističe glavna autorka studije, dr Dženi Radeski, istraživač Univerziteta u Mičigenu i pedijatar u dečjoj bolnici u En Arboru.

„Ono što se razlikuje je stopa usvajanja novih tehnologija u odnosu na neke starije: na primer, 'ajped' je za 80 dana imao 50 miliona globalnih korisnika, u poređenju sa televizijom, kojoj je za to trebalo 14 godina – tako da imamo manje vremena da se naviknemo na nove uređaje i usvojimo ih. To dovodi do stresa“, dodaje dr Radeski.

Kako pametni telefoni i tableti zamagljuju granice između posla, boravka kod kuće i društvenog života, roditelji se bore da sve to izbalansiraju i to može biti uzrok unutrašnje tenzije, konflikata i negativne interakcije sa decom, dr Radeski i njeni koautori skreću pažnju na to u studiji objavljenoj u časopisu Journal of Developmental and Behavioral Pediatrics.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
26° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи