Evo zašto veštački zaslađivači povećavaju apetit

Zbog niske kalorične vrednosti, veštački zaslađivači preporučuju se osobama koje su na dijeti, onima s prekomernom težinom i osobama koje boluju od dijabetesa. Međutim, nova studija australijskih naučnika pokazala je da zamenski zaslađivači zapravo stimulišu apetit i podstiču konzumaciju dodatnih 30 odsto kalorija kroz hranu.

Ево зашто вештачки заслађивачи повећавају апетит Ево зашто вештачки заслађивачи повећавају апетит

Razna istraživanja na životinjama i ljudima pokazala su da konzumiranje veštačkih zaslađivača može stvoriti osećaj gladi i realno povećati apetit. Tek je nova, obimna studija vođena od strane stručnjaka Centra „Čarls Perkins“ pri Univerzitetu u Sidneju, a u saradnji sa Institutom za medicinska istraživanja „Garvan“, otkrila zašto dolazi do ove pojave.

Milioni ljudi u svetu redovno koriste sukralozu, veštački zaslađivač niske kalorične vrednosti. Većina takvih zaslađivača dobija se iz saharoze, a među najpoznatijima su aspartam, kalijum acesulfam, neotam, natrijum ciklamat i saharin.

Testiranja sprovedena na muvama, kojima su tokom pet dana davani veštački zaslađivači, pokazala su da su ovi insekti nakon hronične izloženosti zaslađivačima, bili hiperaktivni, da su patili od insomnije, od netolerancije na glukozu, da su imali veću potrebu za slatkim, kao i pojačan apetit te su konzumirali više kalorija.

Naučnici su ustanovili da veštački zaslađivači menjaju način na koji mozak percipira ukus slatkog na nivou centara za nagrađivanje – pojačavao ga je, stvorivši neravnotežu između nivoa „pravog šećera“ i nivoa glukoze, što je organizam podsticalo na konzumiranje još više šećera.

Kada konzumiramo „pravi šećer“ u mozgu se oslobađa dopamin, a u krvi raste nivo glukoze.

U slučaju veštačkih zaslađivača, dopamin podstiče osećaj zadovoljstva, no, s obzirom na to da zaslađivači ne sadrže šećer ne raste nivo glukoze u krvi, zbog čega organizam kao nadoknadu traži kalorije iz hrane.

Rezultati testa bili su isti i kod pacova, i objavljeni su u časopisu Cell Metabolism.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 20. септембар 2024.
17° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи