Hirurg i robot u operacionoj sali

Precizna robotička oprema sve više se koristi tokom operacija raka prostate, bubrega i koronarnih oboljenja. Tako obavljene operacije daju dobre rezultate, jedini problem je mali broj obučenih lekara.

Američki lekari sve više se odlučuju za intuitivnu hirurgiju popularno nazvanu Da Vinčijev hirurški sistem umesto za konvecionalne hirurške metode, jer je manje invazivna i precizinija.

Tokom prošle godine samo u SAD obavljeno je 80.000 operacija primenom robotike.

Robotička ruka je opremljena sitnim insturmentima i kamerom, kojom lekar upravlja, dok ceo tok operacije prati na trodimenzionalnom ekranu.

Procenat uspešnosti je isti kao kod konvencionalnih zahvata i jedini rizik za pacijenta je neiskustvo lekara u rukovanju robotičkom rukom.

"Što više radite, to ste bolji. Pitanje je u kom trenutku je bezbedno da operišete", ističe doktor Kevin Zorn, šef urologije u Vajs memorial bolnici pri Univerzitetu u Čikagu.

Trenutno ne postoji sisitem procene umešnosti hirurga u obavljanju robotičkih operacija, niti simulatori na kojima bi se uvežbavali, naveo je dr Zorn.

Standardi na tom polju će biti centralna tema Svetskog kongresa endourologije, koji se održava u oktobru u Minhenu.

Robotičke operacije se u SAD izvode kod raka genitalija, koronarnih oboljenja, raka bubrega, raka bešike i 85 odsto operacija raka prostate.

Greške tokom operacije mogu dovesti do impotencije i nemogućnosti pacijenta da kontroliše mokrenje.

Pojedini naučnici smatraju da američki hirurzi isuviše često vrše operacije na prostati, umesto da sačekaju da vide da li će se tumor razvijati.

Rak prostate je drugi najčešći oblik raka među muškom populacijom širom sveta.

Godišnje od ove bolesti umre oko 254.000 muškaraca.

Sredinom 2009. godine u svetu su izvedene 1.242 opeacije Da Vinčijevom hirurškom metodom, dok je 2004. godine izvedeno tek 286 takvih operacija.

Doktor Zorn, koji je izveo 500 robotičkih operacija, smatra da hirurg tek posle 20 operacija počinje da vlada procedurom.

U slučaju da je hirurg neiskusan, operacija može da traje predugo i izazove neurološke probleme i probleme sa bubrezima, istakao je dr Zorn.

Prema njegovim rečima, ukoliko hirurg nije navikao na rad u operacionoj sali i ne zna šta sledeće da uradi, operacija može da potraje dvostruko duže.

Lekari ističu da Da Vinčijev sistem daje sve bolje rezultate - pacijenti imaju manju traumu, manji gubitak krvi, manji rizik od infekcije, ostaju kraće u bolnici.

Zbog svega toga pacijenti sve više zahtevaju robotičke operacije, pa oni lekari koji se brzo ne prilagode i ne ovladaju procedurom, mogu slobodno da prestanu da operišu, navode eksperti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 22. септембар 2024.
23° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи